Zvyšování mezd je téma, které je už dlouhé roky nejviditelnějším projevem odborářů. Nyní začínají stále častěji mluvit nahlas i o dalším motivu, který se líbí zaměstnancům, ale už ne firmám − méně hodin strávených v zaměstnání, aniž by se lidem snížila výplata.

"Zasloužíme si více času pro naše rodiny, proto požadujeme zkrácení pracovní doby při zachování mzdy," řekla místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová na včerejším pražském mítinku odborářů.

Jejich představou je snížit pracovní dobu ze současných 40 hodin týdně na 37,5. To by znamenalo, že člověk by každý den chodil domů o půl hodiny dříve.

100 let

uplyne v prosinci od zavedení osmihodinové pracovní doby v tuzemsku.

Kratší pracovní dobu podporuje rovněž vládní ČSSD, která si z ní udělala jedno z témat kampaně před letošními podzimními volbami.

Takové požadavky se však firmám příliš nepozdávají. "V současnosti, kdy zaměstnavatelé trpí zoufalým nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, by to představovalo odmítání zakázek a tlumení našeho růstu, což by se opět promítlo do mezd," zdůraznil Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory, která zastupuje 15 tisíc tuzemských podniků.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • - Čeho se firmy na snižování pracovní doby obávají ve světle současné ekonomické reality?
  • - Jak si odbory představují, že zaměstnavatele přesvědčí, aby na nižší pracovní dobu přistoupili?
  • - Jak je na tom Česko s pracovní dobou a produktivitou práce ve srovnání s průměrem Evropské unie?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se