Evropa dotuje zbytečnosti, čerpání peněz je příliš komplikované a je s ním spojena řada nesmyslných kontrol, kritizují Češi současný systém evropských zemědělských dotací. Nyní však nastal čas, kdy se společná zemědělská politika EU může posunout tím správným směrem − do dvou let ji čeká reforma spojená s novým dlouhodobým rozpočtem EU pro období od roku 2021 do roku 2027.
Evropská komise představila svůj dlouho očekávaný plán pro budoucí Společnou zemědělskou politiku EU (SZP) začátkem léta. Zemědělcům ale přinesl zklamání, neboť počítá s 5% škrty ve financování jejich sektoru. Peníze chce EU místo do polí směřovat na obranu nebo řešení migrační krize. Také se musí vyrovnat s odchodem Spojeného království a jeho příspěvku do rozpočtu.
Škrty by se měly týkat i českého zemědělství. Zatímco ve stávajícím finančním období, které trvá od roku 2014 do roku 2020, mají čeští zemědělci k dispozici 8,2 miliardy eur, na období 2021−2027 by měli z evropského rozpočtu získat 7,7 miliardy eur (zhruba 199 miliard korun).
Kolik peněz nakonec z evropských fondů do českého zemědělství přiteče, ale zatím není jasné. Plán Evropské komise je totiž pouhým návrhem, který musí projednat a schválit ostatní evropské instituce a členské země.
České ministerstvo zemědělství zatím jakékoli škrty odmítá. "Česká republika nemůže souhlasit se snížením alokace na společnou zemědělskou politiku," zdůraznil ministr zemědělství Miroslav Toman koncem srpna při setkání se zemědělci v Českých Budějovicích.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.