Dánskem otřásá bankovní skandál. Estonská pobočka největší dánské bankovní společnosti Danske Bank čelí podezření z praní špinavých peněz. Vyšetřovatelé se domnívají, že dlouhodobě umožňovala legalizovat výnosy, které pocházely z trestné činnosti. Policie se nyní zaměřuje asi na patnáct tisíc lidí, kteří měli účty u estonské pobočky Danske Bank. Přes jejich účty proplulo přes 200 miliard eur.
Tito lidé vůbec nejčastěji pocházeli z Ruska a bývalých sovětských republik. K praní špinavých peněz údajně mělo docházet v letech 2007 až 2015.
Z čela Danske Bank tento týden odešel její výkonný ředitel Thomas Borgen, přestože podle vyšetřování nenese za aféru přímou vinu. Borgen zastával tento post od roku 2013. Ve své funkci zůstane do chvíle, než za něj banka najde náhradu. Skandál a obavy z vyšetřování se podepsaly na akciích Danske Bank. Ty za poslední půlrok odepsaly zhruba třetinu své hodnoty.
Kauza praní špinavých peněz vyvolala v Dánsku vlnu pozdvižení. Země se totiž dlouhodobě těší z nízké míry korupce. Šok vyvolala zejména částka, tedy zmíněných 200 miliard eur. To podle některých kritiků ukazuje, že banka nebrala své závazky bojovat proti praní špinavých peněz příliš vážně. Vyšetřování nadále probíhá, a to jak v Dánsku, tak v Estonsku. Zajímají se o něj i americké úřady, uvedl k tomu nedávno deník The Wall Street Journal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist