Bankovní rada České národní banky ve středu dle předpokladů ekonomů opět přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb. Klíčová dvoutýdenní repo sazba, za kterou si komerční banky ukládají u ČNB přebytečné peníze, šla stejně jako na předcházejících dvou zasedáních v červnu a srpnu nahoru o čtvrt procentního bodu. S platností od čtvrtka činí 1,50 procenta. Na takové úrovni se naposledy nacházela v polovině roku 2009. V letošním roce jde již celkem o čtvrtý růst sazeb a celkově šestý od konce měnových intervencí loni v dubnu.

Pro podniky a domácnosti bude další zpřísnění měnové politiky znamenat zdražení půjček, například na bydlení.

Pro zvýšení − ČNB kromě repo sazby odhlasovala také růst lombardní a diskontní sazby − hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady. Jeden ze členů chtěl ponechat sazby beze změny.

Podle guvernéra Jiřího Rusnoka tento člen preferuje pomalejší pohyb sazeb směrem nahoru a na jednání argumentoval tím, že rychlý růst sazeb v porovnání s jinými zeměmi by mohl kvůli dražším úvěrům znevýhodnit domácí firmy, a uškodit tak ekonomice.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Pro zvýšení sazeb hlasovalo šest ze sedmi členů bankovní rady, kdo mohl být podle spekulací proti zvyšování sazeb?
  • Na co konkrétně reagovala ČNB svým středečním rozhodnutím?
  • Na čem bude záviset případné další zvyšování sazeb ve zbytku tohoto roku?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se