Státní podporu exportu a propagaci Česka v zahraničí čeká velké slučování. Včera to po devíti měsících náznaků a nejasností na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně oznámil premiér Andrej Babiš.
"Vytvořili jsme spoustu organizací jako CzechTourism, CzechTrade, CzechInvest, EGAP i Česká exportní banka. Ale nemají společnou koncepci. Musí vystupovat v zahraničí jednotně, jejich integrací by mohla vzniknout úspora 130 milionů korun," řekl Babiš.
V současné době dá stát na podporu vývozu jen na provozních nákladech přes 2,3 miliardy korun ročně. Další miliardy v posledních letech tečou na látání starých problémových případů, které financovaly Česká exportní banka a pojišťovna EGAP. Za všechny lze zmínit asi nejznámější případ turecké elektrárny Adularya, na který šlo ze státních peněz téměř 12 miliard korun.
2,3 mld. Kč
stojí roční podpora exportu a propagace Česka v zahraničí. Další miliardy si vyžádala sanace problémových úvěrů.
Novou koncepcí a integrací institucí premiér pověřil ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. To může být pro mnohé překvapivé. Až donedávna probíhal o provedení reformy poměrně ostrý spor. S úřadem, jemuž dnes šéfuje Nováková, jej vedlo ministerstvo zahraničních věcí.
Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa připravil rozsáhlou reformu, na konci níž by jeho resort ovládal většinu stěžejních exportních institucí. Nakonec se mu ale Babiše přesvědčit nepodařilo. Svou roli v tom hrál i odpor Svazu průmyslu a dopravy ČR v čele s Jaroslavem Hanákem a také lobbing Asociace malých a středních podniků zastupované Karlem Havlíčkem.
Co se dočtete dál
- Proč zástupci českých firem nechtěli, aby reformu proexportní politiky vedlo ministerstvo zahraničí?
- Už téměř rok se setkávají instituce sdružené do "Týmu Česko". Co je cílem této iniciativy?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.