Herpesvirus vypadá po velkém zvětšení a s trochou představivosti jako mačkací míček proti stresu. Je kulatý a na povrchu má malé výstupky s přísavkami na koncích. V podstatě je to celkem roztomilý organismus, i když jeho variace mohou způsobit v nejlepším případě opar a v tom horším třeba mononukleózu. Takový něžně růžový cizopasník se směje z krabiček, ve kterých se ukrývají testovací sady společnosti Vidia, jež mají za úkol virus v krvi pacienta odhalit. Soupravy pro diagnostiku v laboratořích vyvíjí a vyrábí rodinná společnost od 90. let, kdy ji založil virolog Jaroslav Roubal spolu s několika kolegy. "Vidia byla první česká firma na trhu, která testy na herpetické viry dělala. A to díky tomu, že doktor Roubal rozuměl jak výrobě testů, tak i aplikaci výsledků," říká šéfka firmy Marie Fořtová v kanceláři v sídle podniku ve Vestci u Prahy.
V útrobách oranžové budovy s fialovým štítem se schovávají také laboratoře, kde výzkumníci vyvíjí testovací soupravy pro zjišťování virů in vitro, tedy v laboratorních podmínkách. Vznikají tady destičky s látkami, podle nichž mohou laboranti určit, zda pacient daný virus v těle má, nebo ne. Na destičky se kápne trocha pacientovy krve, a pokud jsou v ní protilátky, tedy pokud se virus v krvi stále nachází nebo v ní nedávno byl, destička se zbarví. V 90. letech společnost začínala s pěti testy, dnes jich má kolem sta druhů. Kromě testů na herpetické viry vyrábí i testy na boreliózu nebo encefalitidu. Jako jedna ze dvou firem na světě dělá i test na šestou dětskou nemoc.
Ředitelku společnosti s bezmála 30 pracovníky momentálně zaměstnává dovybavení inkubátoru pro převážně biotechnologické start-upy. Funguje hned vedle sídla Vidie. "Pronajímáme prostory začínajícím firmám, je jich tam pět a vybírali jsme je tak, aby nám byly blízké a mohli jsme s nimi třeba v budoucnu spolupracovat," popisuje Fořtová. Koupě a vybavení inkubátoru byla pro firmu, která měla loni obrat 33 milionů korun, výjimečný krok. S dotací, půjčkou i vlastním ziskem do ní investovala celkem 23 milionů korun. Dnes už si podnik může takovou investici dovolit, ještě před pár lety přitom bojoval o své místo na trhu.
Michaela Poláková
Po studiu na VŠCHT, oboru chemie přírodních látek, začala pracovat ve firmě svého otce. Postupně pracovala ve výrobě, výzkumu, systému kvality a nyní se věnuje právní a legislativní administrativě. Chtěla by se ale vrátit do laboratoře. Ve Vidii má 45procentní podíl, její sestra má 33 procent.
Martina Pospíšilová
Vystudovala střední zdravotnickou školu, obor lékárenský laborant. Poté pracovala v Ústavu sér a očkovacích látek nebo ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv. Následně přešla s doktorem Roubalem do Vidie. Mezi lety 2001 a 2003 firmu řídila, dodnes se věnuje obchodu. Ve firmě má 22procentní podíl.
Marie Fořtová
Pochází z Českých Budějovic, vystudovala VŠE v Praze. Po škole pracovala v ČSAD, v nemocnici v Českých Budějovicích a řídila výrobu potravinových doplňků. Ve Vidii pracuje jako ředitelka od roku 2013.
Testy v sáčcích od papriky
Na začátku příběhu této firmy stáli dva vědci z Ústavu sér a očkovacích látek a jedna laborantka. Jaroslav Roubal s kolegou, který z firmy ale brzy odešel, přemluvil kolegyni Martinu Pospíšilovou, aby dala v ústavu výpověď a šla pracovat k nim. "Dělali jsme to tehdy dost na koleně," vzpomíná na začátky v 90. letech Pospíšilová, která dnes v podniku vede obchod a část firmy vlastní. První laboratoř měli v zahradním domku v Říčanech. Ten si ale museli upravit tak, aby tam mohli ve sterilních podmínkách vyvíjet a hlavně vyrábět testy, na kterých už pracovali v ústavu.
"Jestli jsem v tom viděla budoucnost? To víte, že ne. Ale strašně mě to bavilo," říká Pospíšilová. Virolog Roubal chtěl ve firmě vyrábět testy na kontrolu krve, které by dodávali do transfuzních stanic. Na jeden z nich, cytomegalovirus (CVM), měl i patent, podle něhož se test vyrábí doposud. "Vyvíjel také první testy na jednotlivé další herpesviry. Řešil to i s vědci v zahraničí, ale tehdy se k tomu přistupovalo ležérně a patent si nakonec zaregistroval někdo jiný v Německu," popisuje Pospíšilová, jak o unikátní metodu přišli. Tu už pak dál nemohli používat, a tak museli svůj prvotní nápad obejít a začít znovu. "Bylo to hektické, ale úžasné období," směje se dnes příhodě Pospíšilová.
Na tom, co tehdy ve Vidii výzkumníci dělali, bylo unikátní, že dokázali významně zjednodušit náročné a drahé testy a masově je rozšířit, aby je mohly dělat a zpracovávat všechny laboratoře. "Byli jsme první česká firma, která dělala testy na herpesviry. Když chtěl lékař v té době krev pacienta otestovat, musel ji poslat do speciálních laboratoří a tam to trvalo dlouho. Táta přinesl to, že test zpracoval do jednoduché soupravy, která se dostala všude," uvádí Michaela Poláková, dcera virologa Roubala, která do Vidie nastoupila už při studiu na VŠCHT.
Od začátku tak firma měla velký odbyt. Bylo to i díky tomu, že Roubal znal spoustu lidí nejen v Česku, ale i v zahraničí a testy od něj brali automaticky a s důvěrou. Velkou roli však hrálo i to, že dokázal snížit jejich cenu. Brzy tak byl podnik ziskový. "Pomohlo tomu, že jsme neměli ambice na investování do velkých výrobních zařízení," dodává Poláková.
Aby udrželi ceny nízko, všechno si v několika málo lidech dělali sami. Třeba destičky na testování balili do alobalu a po večerech je dávali do sáčků od koření. "Takže z vnitřní strany byla třeba paprika," vzpomíná se smíchem Poláková. Sami je také zákazníkům, hlavně známým virologa, rozváželi.
Největší vrchol zažila Vidia v roce 1998, tehdy si dokonce na rozvoj vzali i první grant. "Vždycky šlo o to, abychom měli komplexní diagnostiku, aby laboratoře mohly test udělat a zároveň ho zpracovat. Táta byl vědec, takže kladl velký důraz na kvalitu," říká Poláková. Jenže na marketing, získávání nových zákazníků a budování obchodu se ve firmě moc nemyslelo. A v roce 2001 Roubal zemřel.
Co se dočtete dál
- Proč číst dál? Dozvíte se, v jakém stavu byla firma po smrti doktora Roubala. Proč ji nyní vedou ženy a kdy jim došlo, že ředitelem firmy nemusí být jen vědec nebo odborník.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.