V domě na okraji nově vybudované silnice v Dubičné u Úštěku na Ústecku to voní medem. Sídlí zde malá včelařská firma AnnKas. Jedna ze zaměstnankyň právě vylupuje ze silikonových forem různé tvary svíček ze včelího vosku. "Na začátku podzimu je tu ještě relativně klid, sezona nastává před Vánocemi. To děláme i 11 tisíc kusů svíček měsíčně," říká včelařka Kateřina Svobodová. Firmu založila spolu se svou kamarádkou Andreou Novotnou. Název vymyslely podle svých jmen.

Žen včelařek je stále málo. V místním svazu včelařů jsou se Svobodovou a Novotnou další tři ženy, 80 dalších členů jsou ale muži. V převážně mužském světě tak občas bojují i s nepříjemnými narážkami. Včelařky, které začaly podnikat v oboru před třemi lety, jsou ale nad věcí. "Každý ať si to dělá po svém," míní Novotná, jež se stará o téměř 90 "firemních" včelstev.

Firmy nejsou vůči ženám vstřícné

Obě se už na začátku rozhodly, že budou fungovat jako sociální podnik. Tedy že chtějí zaměstnávat znevýhodněné skupiny lidí a výdělek investovat zpátky do rozvoje podniku a pracovníků. Zaměřily se na matky s dětmi do 15 let. "Já sama jsem v té době měla malého syna, takže jsem k tomu měla blízko. Zároveň jsme chtěly pomáhat," popisuje Novotná.

I pro Svobodovou to byl přirozený vývoj, když jako kolegyně opustily zaměstnání v personálním poradenství pro dlouhodobě nezaměstnané v Ústeckém kraji. Ten patří v tomto ohledu k nejhorším v Česku. Loni tu míra nezaměstnanosti činila přes 5,39 procenta, což bylo téměř nejvíce ze všech krajů v tuzemsku. U žen to bylo více než 5,8 procenta.

Podnik, který loni utržil přes půl milionu korun, nyní zaměstnává dvě matky, které mají malé děti. Další žena, zdravotně handicapovaná, firmě dělá podporu prodeje a apiterapii, což je léčba pomocí včelích produktů. "Tyto ženy jsou tady v okrese nezaměstnatelné kvůli dětem. Tady žádná práce není, takže za ní musíte dojíždět. A když děláte od sedmi do půl čtvrté, musíte najít práci v okruhu do půl hodiny cesty, abyste stihla vyzvednout děti ve školce, která má do čtyř. Je to těžké, zaměstnavatelé ženám nevycházejí vstříc," říká Svobodová s tím, že většina žen ani nemá řidičský průkaz.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.