Ve světovém hospodářství houstne nejistota. Odrážejí ji především rozkolísané akciové burzy, kde investory straší další možné stupňování obchodního konfliktu mezi USA a Čínou. Evropskou unii, kterou rovněž postihla vyšší americká dovozní cla, zaměstnává odchod Británie, jenž může skončit nikoli potřebnou dohodou, ale "rozvodem ve zlém". Tím ale výčet rizik ohrožujících globální růst nekončí.
Čína, jejíž hospodářství je druhé největší na světě hned po USA, oznámila, že během letošního třetího čtvrtletí zvolnila meziroční tempo růstu na 6,5 procenta. Je to nejhorší ukazatel od počátku roku 2008, v němž začala globální finanční krize. Čína ji tehdy nakonec díky podpůrným vládním opatřením ustála bez větší pohromy.
Zneklidňující zpráva však přichází ze země, která v současné době táhne růst světového HDP z více než jedné třetiny, kdežto USA méně než pětinou a Evropská unie asi osmi procenty. Čína je největším světovým vývozcem zboží a druhým největším dovozcem. Ztratí-li výrazně na své hospodářské rychlosti, poleví její poptávka po surovinách, strojích, automobilech a dalším zboží, na jehož exportu vydělává Západ i četné rozvojové země.
Co se dočtete dál
- Jak vysoké dluhy nakupily vláda v Pekingu, čínské provincie, firmy a domácnosti? Na čem byl založen rychlý hospodářský růst Číny v posledních letech? Jaké další faktory ohrožují globální ekonomiku?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.