Uvnitř malé aranžérské dílny uprostřed sídlišť na okraji Prahy to voní lepidlem a řezanými květinami. Vánoční sezona je už od září v plném proudu a skupina aranžérů a aranžérek vytváří jeden adventní věnec za druhým. Pečlivě umisťují svíčky a lepí ozdoby přesně podle vzoru. Málokdo by odhadl, že zakázka na 200 věnců vzniká pod rukama lidí s diagnózou epilepsie, ale i jejich dalším spolupracovníkům.

"Zpočátku jsme vůbec netušily, co podnikání obnáší, byla to velká divočina," vzpomíná Alena Červenková na rok 2011, kdy sociální podnik Aranžérie v Kamýku, mezi Modřany a Lhotkou, začal fungovat. Vznikl z iniciativy sociálních pracovnic z neziskové organizace Společnost E, která poskytuje podporu a pomoc epileptikům a jejich blízkým. Organizace před rokem 2008 nabízela těm, kteří o ně projevili zájem, aktivity, které rozvíjely jejich sociální návyky. S nápadem na zřízení aranžovací dílny přišla Martina Havlová. Epilepsii má její syn a vedle této zkušenosti je zároveň milovnicí květin. V podniku dělá vedoucí výroby. 

"Aranžování byla činnost, u které lidé s epilepsií na dlouho vydrželi. Viděli jsme také výsledky své práce, rychle se zlepšovali, i proto pro ni měli potřebnou motivaci a byli na své výtvory pyšní. Měli radost z práce a bavilo je tvořit. Uvažovaly jsme také o kurzech angličtiny, šachů nebo o zdravotním cvičení," popisuje Červenková, předsedkyně Společnosti E. Na dveřích za jejími zády visí dlouhý seznam realizovaných a naplánovaných zakázek, které je třeba do konce roku splnit. Zájem o služby aranžérské dílny je obrovský.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dočtete:
  • Zda v Aranžérii čerpají státní či evropské dotace.
  • Kolik svateb letos podnik zvládl vyzdobit svateb.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se