Skupina Jakuba Havrlanta Rockaway Capital má velké plány s takzvaným e-travelem, v němž podniká jedna z jeho společností, cestovní agentura Invia. Prodejce zájezdů od loňska kromě Česka, Slovenska, Polska a Maďarska působí také v Německu, Rakousku a Švýcarsku.
S půjčkou od čínského partnera CEFC Europe v Německu koncem roku 2016 Invia koupila tamní konkurenci s on-line značkami. Loni i díky tomu Invia v sedmi zemích dosáhla obratu 1,3 miliardy eur (34 miliardy korun). Zhruba dvě třetiny z toho připadají na země DACH − evropské německy mluvící země −, zbylá třetina na region střední Evropy v čele s Českem.
"Postupně bychom se v celé Evropě v prodeji zájezdů chtěli stát stejně silní, jako jsou v oblasti rezervací ubytování Booking nebo Expedia," říká v rozhovoru pro HN Jaroslaw Czernek, jeden z partnerů Rockaway, který je za rozvoj Invie zodpovědný. "Momentálně se díváme na několik dalších trhů, kde jsou zájezdové balíčky populární, například na Skandinávii nebo Velkou Británii," poznamenává. Rozšíření Invie do těchto zemí by probíhalo podobně jako v Německu, Rakousku a Švýcarsku akviziční cestou.
Právě tady je důležitá role čínských partnerů, kteří mají expanzi spolufinancovat. Nástupnická společnost po CEFC, čínským státem ovládaný CITIC, plánuje půjčky Invii kapitalizovat. Před pár týdny Evropská komise schválila to, že CITIC může v Invii získat většinový podíl, kterým bude předešlý úvěr splacen.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte, proč kvůli Invii odešla cestovka CK Fischer a jaké jsou rozdíly v chování Čechů, Němců a Poláků.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.