Do budoucna budou muset zemědělci v mnohem větší míře zaměstnávat odborníky na informační technologie. Díky automatizaci systémů mohou ušetřit lidi v terénu, kterých je v době nízké nezaměstnanosti obecně nedostatek. Problémem však je, že potřebují "ajťáky", kteří však mají i teoretické znalosti pěstování plodin.
"V zemědělství máme hodně vzdělaných lidí, kteří ale neumí pracovat s moderními technologiemi. Dostáváme se do situace, kdy sice lidé znají teorii, vědí, jak fungují rostliny, ale nevědí, jak vyhodnotit data, která jim moderní technologie dávají. Pak přichází mladí lidé, kteří jsou fandové do nových technologií, ale zase neznají to pozadí o zemědělství. My ale potřebujeme obojí," řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.
Pokud v budoucnu pěstitelé nebudou nové technologie používat, hrozí jim, že přestanou být konkurenceschopní. Náklady na personál totiž neustále rostou. Jejich cílem je s méně lidmi obhospodařit více polí.
Na potřeby zemědělců tak reagují i univerzity, například Česká zemědělská univerzita. "Když potřebuji doktorského studenta, tak většinou potřebuji informatika a programátora. Tito lidé pak pracují v robotickém týmu," uvedl vedoucí katedry zemědělských strojů na Technické fakultě České zemědělské univerzity František Kumhála.
Co se dočtete dál
- Na potřeby zemědělců reagují i univerzity, například Česká zemědělská univerzita.
- Zemědělci se budou muset vypořádat s analýzou velkého množství dat, která získají.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.