Finančním trhům se v tomto roce nedaří. V záporných hodnotách se nalézá většina akciových indexů, s výjimkou amerických burz. Poklesy postihly i dluhopisové trhy, které doplácejí na zpřísňování měnové politiky ze strany centrálních bank i rostoucí inflaci. Nepříznivému vývoji se nevyhnuly ani podílové fondy investující do českých státních a firemních obligací.
"Výkonnost dluhopisových fondů je během posledních dvou let tragická," konstatoval Martin Mašát, portfolio manažer investiční společnosti Partners. Jako viníka označil Českou národní banku a její umělé oslabování kurzu koruny v období od listopadu 2013 do dubna 2017.
Očekávané posílení kurzu české měny po ukončení intervencí nahrálo zahraničním spekulantům. Ti nakupovali koruny a umísťovali je zejména do krátkodobých dluhopisů (se splatností zhruba do dvou tří let) vydávaných českou vládou. Tím jejich cenu poslali výrazně nahoru. "Podílové fondy neměly jinou možnost než kupovat dluhopisy za přemrštěné ceny. Navíc ČNB následně utekla inflace z nuly až skoro ke třem procentům a v takovém prostředí výnosy dluhopisů zákonitě vzrostly, respektive ceny dluhopisů klesaly," dodal Mašát.
Co se dočtete dál
- V textu se dále dočtete, jaké jsou výnosy vybraných podílových fondů na českém trhu. Kam by měli investovat dlouhodobí investoři. A proč se podle některých blýská na lepší časy?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.