Poslanci chtějí vidět audit ostravské fakultní nemocnice, který zkoumal její hospodaření v době, kdy ji vedl Svatopluk Němeček. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jim dokument přislíbil, ale poslanci ho zatím stále nemají.

Audit si nechalo udělat nové vedení nemocnice, poté co ministr zdravotnictví v únoru odvolal jejího dlouholetého šéfa Svatopluka Němečka. Jeho nástupce Evžen Machytka na základě tohoto auditu v červenci odvolal šéfy čtyř klíčových oddělení, pátý podle tvrzení odborů odešel na nátlak vedení.

Výpověď navíc podali i někteří primáři a specializovaní lékaři. Následovala bouře nevole ostravských politiků i zdravotních odborů. Poslední kapkou bylo říjnové odvolání přednosty gynekologicko-porodnického oddělení, renomovaného lékaře Ondřeje Šimetky. Machytka ho odvolal, aniž by mu sdělil proč. Poté se o situaci v této nemocnici začal zajímat i parlament.

Sám Machytka z čela nemocnice odstoupil koncem října a nový ředitel Petr Vávra, který se funkce ujal o pár dní později, stále hledá za odvolané přednosty oddělení náhradu. Interní klinika, gynekologicko-porodnická klinika, chirurgie, Ústav patologie a Ústav soudního lékařství mají v tuto chvíli jen dočasné šéfy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se