Značku Dobrá čajovna podnikatelů Aleše Juřiny a Jiřího Šimsy znají Češi z 25 míst republiky, hlavně z větších měst. Fanoušky čaje oslovila také na Slovensku, v Maďarsku, v Polsku. A od roku 2003 rovněž ve Spojených státech. Tehdy tam vyrostla první pobočka pod názvem "Dobrá Tea". Nyní je v USA osm provozoven a další by mohly přibývat. Dobré čajovny fungují zpravidla jako franšízy, licence k nim vlastní firma Spolek milců čaje.

Podle jejího spoluzakladatele a šéfa Jiřího Šimsy už v Česku není kam růst. Potenciál větších měst, kde by čajovna mohla prosperovat, se v podstatě vyčerpal.

"Vstup do USA sami považujeme za dost odvážný krok, který se ale povedl. Podnikatelé v západní Evropě si neumějí představit, že by měli kupovat franšízu z východní Evropy. Američané jsou otevřenější, nemají takové předsudky," zamýšlí se Šimsa.

Kanaďan v Číně

Přitom expanze směrem do zámoří nebyla tak úplně kalkul Šimsy a jeho společníka Juřiny.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, jak obecně vypadá trh čajoven v USA, o cestě zakladatelů Spolku milců čaje k čaji a čajování, jaké mají s firmou další plány a třeba i co je to "houpné".
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se