Od května příštího roku se začnou krabičky s cigaretami značit namísto kolkem digitálním kódem.

Nový systém, který zavádí Evropská unie, má zamezit pašování a padělání tabákových výrobků.

Jediný, kdo zatím může tyto jedinečné kódy v Evropské unii vydávat, je Státní tiskárna cenin (STC). Ta má zájem vydávat elektronické kolky i pro další členské země.

Každé balení cigaret či tabáku, ať už paleta, karton, nebo krabička, získají během výroby svůj jedinečný digitální kód. Ten bude na rozdíl od papírového kolku mnohem hůře padělatelný.

"Prioritně budeme vydávat unikátní kódy pro Českou republiku. Máme ale velký zájem nabídnout tyto služby i jiným zemím Evropské unie," uvedl generální ředitel STC Tomáš Hebelka.

480 milionů

cigaret ročně je podle výrobce Philip Morris v nabídce nelegálního trhu v Česku.

Od 20. května příštího roku se začne nové značení používat pro cigarety a tabák určený k balení cigaret.

Nejpozději do 20. května 2024 začne platit nové značení také pro ostatní tabákové výrobky, jako jsou doutníky nebo zahřívané tabákové výrobky.

Všichni, kdo budou chtít na území EU prodávat tabákové produkty, si budou muset zažádat o digitální kódy. Ty se pak objeví na každém balení v podobě takzvaného data matrix kódu a dvanáctimístného čísla. Přiložením čtečky kontrolor získá okamžité informace o "rodokmenu" každého balení. To znamená cestu výrobku v řetězci dodavatelů, místo a čas výroby nebo překupníky, přes které se zboží dostalo až na pult.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, zda budou moct rodokmen cigaret zjistit i zákazníci a jak si vede Česko na nelegálním trhu cigaret.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se