Pouze jednokolové volby do Senátu, snížení pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny nebo korespondenční volbu žádají často čeští politici. Změny navrhuje i ministerstvo vnitra, zatím se ale soustřeďuje především na administrativní úpravy. Zavést chce například informační systém pro správu voleb.

„Chceme to posunout z 19. do 21. století,“ uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna a upozornil, že veškerá administrativa kolem voleb je nyní na papíře. Ministerstvo ji chce digitalizovat.

Díky novému informačnímu systému by strany mohly podávat kandidátní listiny elektronicky, stejně jako nominovat své zástupce do volebních komisí. Těm by už pozvánka nemusela chodit poštou, což je drahé – jsou jich řádově desetitisíce. Místo toho by si mohli zvolit datovou schránku nebo e‑mail.

Díky propojení stávajících databází by se usnadnila i práce se seznamy voličů. Například volební průkazy by se evidovaly elektronicky.

Vláda má podle náměstka řešit informační systém v prosinci. „Pokud by to schválila, do jara by se předložil podrobný dokument, jak by to mělo vypadat, kolik by to mělo stát a podobně. Teď jsme ve fázi, kdy prvotní nápad rozpracováváme, dáváme dohromady, co by takový informační systém měl umět,“ vysvětlil Mlsna.

Navrhované změny ve volbách

Do Senátu jednokolově

Senátem v říjnu jen těsnou většinou neprošel návrh senátorů napříč kluby, podle kterého by se do horní komory parlamentu volilo jednokolově podle australského vzoru. V něm voliči udělují hned několik preferencí, na základě kterých se pak hlasy od neúspěšných kandidátů přerozdělují do té doby, dokud jich někdo nezíská více než 50 procent.

Korespondenční volba

Opoziční poslanci chtěli krajanům v zahraničí umožnit volit korespondenčně. Argumentovali tím, že se v současnosti – pokud chtějí volit – musí vydat na někdy i stovky kilometrů vzdálené ambasády. Jinde mimo území Česka volit nejde.

Snížení klauzule

Piráti letos navrhovali snížení pětiprocentní hranice pro vstup do parlamentu na čtyři procenta. Lidovci ji zase chtěli upravit pro koalice – pro dvoučlenné z deseti na sedm. Ani jeden návrh sněmovnou ale neprošel.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se