Hlavní faktory ovlivňující jakoukoliv měnu jsou nabídka, poptávka, společenský konsenzus a stát. Pokud kterýkoliv z daných faktorů chybí či nefunguje správně, nevěstí to pro danou měnu nic dobrého. Kam v tomto kontextu spadá bitcoin?
Bitcoin si za svou historii prošel obdobím, kdy po něm byla obrovská poptávka, a díky aktivní těžbě (zatím) máme i rostoucí nabídku. Do jisté míry existuje i společenský konsenzus, i když omezený na malou skupinu lidí. Podle agentury Bloomberg z maloobchodních řetězců zastoupených v indexu S&P 500 jich v roce 2017 přijímalo bitcoin pět, v roce 2018 jen tři. I kdyby tato kryptoměna (nebo jakákoliv jiná nezávislá měna) měla velkou podporu v podobě fungující nabídky, poptávky a obecné akceptovatelnosti, dokud nebude mít podporu státu jako oficiálního platidla, nemůže prorazit. Ovšem těžko si představit, že tento štempl dostane. Státy by se připravily o kontrolu nad měnovou politikou, což určitě není v jejich zájmu.
Paradoxně tedy čím úspěšnější daná měna je, tím pravděpodobnější je její regulace. Současné kryptoměny jsou tak odsouzeny k životu na okraji společnosti, odkud se pravděpodobně nepohnou. Pro fanoušky blockchainu to ale nemusí být nutně špatná zpráva − nic nebrání státům adaptovat tuto technologii na své vlastní měny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist