Vláda v Tokiu se rozhodla výrazně navýšit náklady na obranu. Nakoupí americké neviditelné letouny F-35 a přestaví dvě své vrtulníkové lodě tak, aby z nich mohly tyto americké stroje vzlétnout. Vzhledem k tomu, že ústava označuje Japonsko za "pacifistickou zemi", vláda raději lodě označuje za "mnohoúčelová plavidla".
Pro tyto lodě třídy Izumo, které byly do výzbroje zařazeny před třemi lety, Japonsko koupí od společnosti Lockheed Martin speciální verzi bojového letounu F-35B. Ta je schopná vertikálního vzletu i přistání. Celkový počet strojů F-35 tak stoupne ze stávajících 42 kusů na 147. Celková hodnota zakázky se vyšplhá k deseti miliardám dolarů. Japonsko se tak stane největším zákazníkem firmy Lockheed. Velká Británie si strojů F-35 objednala o devět méně.
10 miliard
dolarů zaplatí Japonsko Spojeným státům celkem za 147 letadel F-35.
Neviditelnými letadly ale japonské nákupy zdaleka nekončí. Celkem Tokio během následujících pěti let utratí za obranu 240 miliard dolarů, což je o 6,4 procenta více než v případě předchozího pětiletého plánu. Seznam nákupu obsahuje mimo jiné i pozemní protiraketový systém Aegis a další protiraketové zbraně.
Všechny předchozí japonské vlády dodržovaly poválečný konsenzus, že letadlové lodě jsou útočné zbraně. Proto nejvíce emocí vyvolává právě úprava dvou vrtulníkových lodí na de facto letadlové. Ty byly za druhé světové války symbolem japonského militarismu. Stejně tak je z pohledu značné části japonské veřejnosti problematický nákup raket, které mohou zasáhnout nepřátelské cíle.
Co se dočtete dál
- Dále se dočtete:
- Jakým způsobem se premiér Šinzó Abe snaží změnit pacifistickou tradici Japonska?
- Jak se z hlediska japonské bezpečnosti změnila role USA po nástupu Donalda Trumpa?
- Co nyní Tokio považuje za největší hrozbu pro svou bezpečnost?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist