Před pouhým měsícem si ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) pochvalovala technologie čínské firmy Huawei. "Inovační a technologický potenciál Huaweie v oblasti ICT je inspirativní," řekla Nováková při setkání se zástupci firmy přímo v Číně. V úterý se ale její úřad začal mobilů či modemů od čínského technologického kolosu zbavovat, stejně jako Úřad vlády a další ministerstva. "Před několika měsíci jsem zjistil, že máme na Úřadu vlády nějaké mobily od Huaweie. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč," řekl včera premiér Andrej Babiš (ANO).

Důvodem odstraňování přístrojů je pondělní varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který používání přístrojů od Huaweie a další čínské firmy ZTE (výrobce modemů) označil za bezpečnostní riziko. Úřad obě společnosti podezírá ze špionáže pro Čínu. Proto se musí jejich zařízení státní instituce a strategické podniky, mezi něž se řadí i operátoři či energetické podniky, buď zbavit, nebo je dodatečně zabezpečit.

2 mld. Kč

je hodnota státních zakázek, v nichž jako dodavatel figuruje firma Huawei.

K podobným krokům vůči ZTE a Huaweii už v předešlých měsících přistoupily USA, Austrálie, Nový Zéland a minulý týden také Japonsko. Česko je první evropskou zemí, která je následovala. Němci či Italové to zatím zvažují.

Babiš přitom rozhodnutí tuzemského úřadu pro kybernetickou bezpečnost včera kritizoval. NÚKIB podle něj nepředložil žádnou právní analýzu, která by jeho zásah ospravedlnila. Podobně argumentovalo i české zastoupení Huaweie. "Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto úřad, aby předložil důkazy namísto špinění naší reputace," řekla HN mluvčí firmy Magda Teresa Partyka.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.