My Češi si rádi zanadáváme na svoje okolí. Někdy oprávněně, třeba když jde o tragikomickou neschopnost státu postavit nové dálnice a udržet sjízdných těch pár stovek kilometrů, které už máme. Velmi často taky láteříme na úroveň státní správy. Tady ale závěr není jednoznačný: je tomu právě deset let, co české úřednictvo prokázalo mimořádně velké schopnosti. Zároveň ale jde o připomínku toho, jak se politici na státní správu vykašlali. A jak neudělali skoro nic pro to, aby byla lepší.
Před deseti lety, 1. ledna 2009, začala Česká republika předsedat Evropské unii. Toto výročí si v médiích vysloužilo jen pár stručných zmínek. A i ty se nesly ve známém duchu připomínání skandálů − pádu vlády Mirka Topolánka během předsednictví a kontroverzní plastiky Entropa, kterou výtvarník David Černý jménem Česka vyzdobil jednu z budov, v níž sídlí evropské instituce.
Média ale nepřipomínala hvězdné hodiny, které Česko během předsednictví prožilo. Nejdůležitějším sdělením, které nám tehdejší doba dala, bylo to o kvalitě české státní správy − úředníci, kteří měli předsednictví na starosti, byli stejně dobří jako jejich britští, němečtí nebo třeba dánští kolegové.
Jistě, problémem je, že Česko má takových lidí pár desítek, zatímco zmiňované země mnohem víc. O to horší ale je, jak se čeští politici ke "svým" úředníkům následně zachovali. Místo aby jim vytvořili podmínky pro další působení na vysokých postech ve státní správě nebo jim pomohli k důležitým funkcím v evropských institucích, vykašlali se na ně. Platí přitom, co po skončení předsednictví napsal deník Financial Times, který čte světová elita − Češi ukázali, že mají skvělé úředníky a tragické politiky.
Nečas jako vyhazovač
Dobře to vykresluje studie Petra Kanioka z Masarykovy univerzity a Leony Gergelové Šteigrové, která momentálně působí na ministerstvu práce a sociálních věcí. Připomínají, že Česko se na své předsednictví EU velmi tvrdě připravovalo. V rámci toho na ministerstvech a dalších úřadech vyrostli mimořádně kvalitní lidé. Jenže pokud si snad mysleli, že budou za své výkony během předsednictví odměněni nabídkou atraktivních pozic, byli naivní. Desítky úspěšných lidí proto ze služeb státu odešly, vesměs po nástupu vlády Petra Nečase.
"Úředníci, kterým se dostala všemožná podpora před předsednictvím a během něj a kteří měli velkou motivaci pracovat, nedostali adekvátní pracovní nabídku nebo byli po parlamentních volbách v roce 2010 vyhozeni," konstatují Kaniok a Gergelová Šteigrová ve své studii publikované v prestižním časopise Journal of Contemporary European Research.
Co se dočtete dál
- V článku se dále dočtete:
- Proč si na rozdíl od Čechů nestěžují na evropské normy třeba Dánové nebo Estonci?
- Jakým způsobem chce zvládnout české předsednictví v roce 2022 premiér Andrej Babiš?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.