Kontakty s úřady si lidé mohou od loňského července zčásti zařídit z pohodlí domova. Přes Portál občana lze podat daňové přiznání, zjistit počet bodů v kartě řidiče nebo si vyžádat výpis z trestního rejstříku. Aby se kdokoli do systému dostal, musí mít datovou schránku nebo občanský průkaz s čipem a čtečkou. Podle Vladimíra Dzurilly je nutné, aby stát své služby nabízené přes internet rozšiřoval a také propagoval.

HN: Za prvních pět měsíců se do portálu zaregistrovalo jen necelých devět tisíc lidí. Není to neúspěch?

Jde o to, kolik služeb Portál občana nabízí a které to jsou. Czech Pointy mají sice jen dvanáct služeb, ale lidé o ně mají obrovský zájem. Proto už poskytly na dvacet milionů úkonů. Teď je na jednotlivých resortech, aby služby nabízely i na portálu.

HN: Takže malý počet uživatelů se dá přičíst nízké nabídce služeb?

Je to kombinace nabídky a nedostatečné osvěty. Byl jsem na setkání Asociace malých a středních podnikatelů. Zeptal jsem se, kdo ví, že Portál občana existuje. To bylo asi tři měsíce po jeho spuštění a nevěděl o něm nikdo. Přitom to byli podnikatelé, kteří mívají o těchto věcech větší přehled.

Vladimír Dzurilla

V loňském únoru ho tehdejší menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) jmenovala vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci. Spadá přímo pod předsedu vlády.

Je garantem koncepce Digitální Česko, která má zemi dovést k digitální státní správě. Vedle toho je také ředitelem Národní agentury pro komunikační a informační technologie a generálním ředitelem Státní pokladny Centra sdílených služeb.

HN: V tom se shodneme. O portálu není takřka vůbec slyšet.

Mluvili o něm vysocí politici, psala řada médií. Ale pravda je, že chyběla ucelená kampaň, která by vyzývala k užívání portálu a dala lidem vědět, co je v něm všechno možné.

HN: Proč?

Portál občana šel do ostrého provozu, ačkoliv v něm nebyly všechny služby. A to je správně. Chtěli jsme ho otestovat a být si jistí, že vše funguje. Teď už je na kampaň vysoutěžená firma. Nejde jen o billboardy. Svou práci musí začít odvádět i řadoví úředníci.

HN: Budou roznášet letáky?

Ne, ale když přijdete na Czech ­Point a zeptáte se na výpis z rejstříku trestů, paní na přepážce by vám měla říct, že to můžete udělat on-line, a vysvětlit, jak se můžete do portálu přihlásit. Banky, když přecházely na on-line, také nutily klienty, ať si vše zařídí v internetovém bankovnictví. Z poboček lidi skoro vyháněly, chtěly je udržovat jen na ty nejnutnější úkony.

HN: Banky lákaly na to, že on-line jsou služby levnější než na přepážce. Ušetří stejně lidé i ve vašem portálu?

Ano, přesně tak bychom to chtěli. Problém je, že dnešní zákony to neumožňují. Budeme tedy muset některé změnit, na čemž se už ale pracuje. Nedokážu zatím říct, o kolik by to mohlo být na portálu levnější, ale v zahraničí to bývá i o polovinu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.