Dlouhá léta má Česko v Evropě pověst montovny. Země, kde se vyrábí součástky a díly převážně pro automobily, ale málo tu vznikají nové nápady a technologie. Během následující dekády by se měl tento poměr razantně otočit. Tři desítky odborníků z vědy, byznysu a státní správy nyní připravují plán, jak Česko dostat mezi světové velmoci ve vývoji a inovacích. Strategii, kterou mají HN k dispozici, v následujících měsících projedná vláda.

"Země jako Finsko, Dánsko nebo Švýcarsko ukazují, že to jde. Za posledních 15 let se proměnily tak, že dohonily světové lídry USA nebo Japonsko," řekl šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Coby místopředseda vládní rady pro výzkum má strategii na starosti a konzultuje ji s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Plán vyjmenovává 10 klíčových oblastí, které se musí zásadním způsobem proměnit, aby se země do roku 2030 mezi inovační elitu dostala. Například musí vzniknout pět až sedm elitních vývojových center, která budou vyvíjet špičkové technologie. Na základních školách se zavedou povinné technické předměty, musí se zrychlit získávání stavebního povolení a vysoké školy spolu s vědci je potřeba více vtáhnout do byznysu. A také se musí zdigitalizovat státní správa.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.