Řecký premiér Alexis Tsipras se chlubí dohodou, která se lidem v jeho zemi nelíbí. Společně se svým makedonským protějškem Zoranem Zaevem dospěli k řešení sporu o oficiálním pojmenování Makedonie. Tspiras však kvůli ní přijde o podporu části voličů.
Lidé už v Řecku proti dohodě několikrát protestovali. Minulou neděli demonstrovalo v Aténách 60 tisíc lidí. Klidné shromáždění narušila skupina radikálů, kteří chtěli proniknout do parlamentu a tvrdě se střetli s bezpečnostními složkami. Další protesty se konaly během týdne, tedy v době, kdy řečtí zákonodárci o dohodě debatovali.
Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazují, že proti dohodě, která kalí vztahy obou zemí už od roku 1991, je 70 procent Řeků. Sousední republika by se měla nově jmenovat Severní Makedonie.
Potíž je v tom, že části Řeků vadí jakékoli použití slova Makedonie v názvu země sousedů. Považují toto jméno za vlastní historické dědictví, protože se vztahuje k jedné ze starověkých oblastí Řecka − a stále označuje jednu z provincií na severu nynějšího státu. Slovanští sousedé tak podle nich vyjadřují nárok na řecké území. I když zaobaleně a skrytě. Proto je pro ně dohoda nemyslitelná. Včera pozdě večer, po uzávěrce tohoto vydání, o ní jednal řecký parlament.
Premiér už kvůli ní přišel o koaličního partnera ze strany Nezávislí Řekové a vede nyní menšinovou vládu. Na podzim se navíc v zemi konají volby a Tsipras v nich skončí nejspíš až druhý, dohoda s Makedonci mu přitíží. Slavit zřejmě bude konzervativní Nová demokracie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist