Po odchodu z postu HR ředitelky Teska v Česku a na Slovensku se Radka Pekelská rozhodla udělat kariérní pauzu. "Bylo to to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala," hodnotí tenhle krok zpětně vrcholová manažerka. Protože je už 15 let vášnivou milovnicí jógy, vydala se na jedenáctiměsíční cestu po Indii a Novém Zélandu, kde se józe a celé jogínské filozofii věnovala. "Tenkrát jsem si řekla, že než nastoupím jinam, potřebuji načerpat energii, získat inspiraci a rozmyslet si, co dál. Moje první pauza mi dala neskutečně mnoho," popisuje manažerka Pekelská se seznamovala s místními lidmi, nejvíce času ale trávila v indickém ášramu, kde s ostatními studenty praktikovala jógu od šesti hodin ráno do deseti večer. Pak se místo spánku věnovala přípravě na další den a domácím úkolům. "Ze začátku jsem se sama sebe ptala, jestli to mám zapotřebí. Za pár týdnů mě ale tenhle pocit přešel. Uvědomila jsem si, že mám jedinečnou příležitost učit se a zdokonalovat," říká Pekelská.
V chrámu se seznámila s lidmi z celého světa, narazila i na manažery, kteří se stejně jako ona rozhodli na čas odejít z práce. "Kdybych tam vyrazila dnes, bylo by jich tam jistě ještě víc," uvažuje. Tehdy dokonce přemýšlela nad možností živit se po návratu výukou jógy.
Cestování je podle ní obohacující. Ale jen v případě, že je daný člověk schopný učit se a poznávat. Aby při svých cestách mohla vše dostatečně intenzivně vnímat, cestuje obvykle sama. "Když člověk žije na jednom místě a dlouho chodí do stejné práce, tak mu to chvíli něco dává, po čase ale začne žít v takovém obalu, ze kterého se ne každému chce vystoupit," říká Pekelská.
Před 10 lety, kdy uskutečnila dlouhou cestu do Indie, nebylo mezi manažerkami a manažery běžné přerušit budování kariéry a místo hledání nové práce využít čas jinak. "Lidé v mém okolí nechápali, proč odjíždím na tak dlouho pryč. Došla jsem proto k tomu, že nemám potřebu svoje plány s někým sdílet," vzpomíná manažerka.
"Delší cesty vnímám jako možnost být sama se sebou, neřešit e-maily a telefony, zapomenout na čas, problémy, okolí i lidi. Řeším jen své priority, svou cestu do budoucna a to, co je pro mě důležité," popisuje Pekelská stav, do kterého se díky delší pauze dostává. I tisíce kilometrů od Prahy, práce a povinností ale chvíli trvá, než k bezstarostnosti dospěje. "Tělo a mysl si na klid musí chvíli zvykat. Všichni jsme v jednom kole jako křečci, odpojení od dění nějakou dobu trvá," dodává. Na každé cestě zažije přelomový okamžik, kdy svoji mysl vyčistí od balastu, zastaví se, myslí jen na sebe a v tu chvíli ji napadne, k čemu celý život směřuje a kam by se v osobním i profesním životě měla ubírat. "V Praze si takový prostor pro sebe nedovedu dopřát," usmívá se HR ředitelka.
Další svoji cestu manažerka podstoupila před čtyřmi lety, kdy potřebovala nabrat síly po operaci. Strávila proto sedm týdnů na Bali, kde opět nezapomněla na praktikování jógy. Potřetí Pekelská odjela zkraje roku 2018, kdy odešla z pozice šéfky HR v Monetě a do stávajícího zaměstnání, tedy na pozici šéfky HR ve farmaceutické společnosti Roche, měla nastoupit až za pár měsíců. Volného času proto využila k návratu do Indie. Během necelých tří měsíců procestovala sedm tisíc kilometrů, navštívila mimo jiné i svatá města ležící na posvátné řece Ganze a obdivovala úpatí Himálaje.
"Indie je krásná země, ale velmi náročná na cestování. Navzdory neskutečnému bohatství a spirituální kráse cestovatel potřebuje mít odvahu, mentální sílu a vytrvalost. Každý, kdo chce navštívit Indii, musí umět vycházet s lidmi, protože ti tam jsou všude. To vše mě hodně naučilo a posílilo, ocitla jsem se v situacích, které tu nemám možnost zažít, postupně jsem se zbavovala své hroší kůže," vzpomíná na svoji poslední cestu Pekelská.
S úspěchem se podle ní v dnešní době pojí mentální síla. "Jen ten, kdo je mentálně silný, může dělat něco, co ho baví, posouvat se a být úspěšný," míní Pekelská, kterou i díky kariérním pauzám nepotkalo "vyhoření", ačkoliv k němu měla několikrát velmi blízko. "Dnešní doba je velmi rychlá, jsme přehlcení informacemi a pořád musíme být ve střehu, posouvat se a učit se, abychom zůstali konkurenceschopnými na pracovním trhu. To vše zvládnout je velmi náročné a jakoukoliv cestu, která tomu pomáhá, je potřeba využít," podtrhuje manažerka.
Její tři pauzy pro ni znamenají především velikou inspiraci v tom, kam se v životě ubírat. Daleko víc si nyní uvědomuje, jak je život krátký a že je třeba jej prožít smysluplně. "Tímhle směrem se teď moje hodnoty hodně vyvíjejí," říká s tím, že na začátku své kariéry se orientovala hlavně na to, jak ji dobře nastartovat a mít co možná nejvíc zodpovědnosti.
Mnozí mladí lidé ale podle Pekelské mají na život jiný pohled. "Když jim firmy neumožní prožít život podle jejich představ, neumožní jim vycestovat, vzít si neplacené volno a pracovat flexibilně, aby se přitom mohli obohatit, tak o ně přijdou. Budou raději pracovat tam, kde jim to umožní," upozorňuje šéfka HR, která se v příštím roce pokusí možnost dlouhodobého neomezeného volna dostat do nabídky benefitů společnosti Roche.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.