Daniela Pešková, nejvýše postavená žena v českém bankovnictví, přiznává, že v uplynulých třech letech ve vrcholovém vedení České spořitelny přehodnotila svůj názor na to, zda mají firmy programově pomáhat ženám obsazovat vedoucí pozice. Dokonce změnila svůj kdysi rezervovaný postoj ke kvótám, které mohou určovat počty žen ve vysokých funkcích.

"Můj názor se postupně mění a dnes už se mi zdá, že kvóty nejsou špatná věc. Dříve jsem si myslela, že každý má stejnou šanci, vždyť ani já jsem nepotřebovala žádnou protekci. Dnes mi tento pohled přijde trochu sobecký a špatný," říká Pešková, která je v představenstvu největší české banky jedinou ženou.

Podle ní si musí firmy říci, že se zapojením žen do vedoucích rolí chtějí něco udělat. A začít věc systematicky řešit. Třeba tím, že si stanoví jasné cíle a definují, jak k těmto cílům dospět. Pomoci mohou speciální programy, ženský networking a cílená podpora nadřízených.

TOP ženy byznysu

I. Daniela Pešková, členka představenstva, Česká spořitelna

II. Jana Moravová, generální ředitelka, Mountfield

III. Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka, Manpower Group

Tuba Albayrak, bývalá generální ředitelka, Novartis Czech Republic,
Karin Bacmaňáková, generální manažerka, BMS Bristol-Myers Squibb ČR,
Senta Čermáková, ředitelka inovací, Deloitte,
Jitka Dvořáková, jednatelka a generální ředitelka, CZC.cz,
Dagmar Grossmann, zakladatelka a výkonná ředitelka, G-Jet,
Martina Hasmanová, generální ředitelka, Saint-Gobain Sekurit ČR,
Marie Havlíčková, generální ředitelka, Slevomat,
Michaela Hrdličková, ředitelka pro oblast specializovaných léků na vzácné nemoci pro střední a východní Evropu, Biogen,
Michaela Chaloupková, členka představenstva, ČEZ,
Kateřina Jirásková, finanční ředitelka, PPF,
Zdeňka Klapalová, jednatelka a ředitelka, Knight Frank Czech Republic,
Katarína Kohlmayer, finanční ředitelka a členka představenstva, KKCG,
Andrea Lauren, investiční partnerka, Rockaway,
Irena Liškařová, výkonná ředitelka v oddělení auditu a souvisejících služeb, EY,
Soňa Porubská, generální ředitelka, Zentiva,
Diana Rádl Rogerová, řídící partnerka & členka výkonného výboru pro střední Evropu, Deloitte,
Milada Skutilová, jednatelka, Kärcher,
Sonia Slavtcheva, členka představenstva a finanční ředitelka, Allianz,
Hana Součková, generální ředitelka, SAP ČR,
Karolina Topolová, generální ředitelka, AAA Auto,
Tanja Vainio, generální ředitelka, ABB ČR a SK,
Daniela White, generální ředitelka, Novo Nordisk

Pešková věří, že když si firma stanoví "ambiciózní cíl a pak dělá vše pro to, aby si měla z koho vybírat, aby dala ženám prostor, je to statečnější a lepší. Ženy možná daleko častěji potřebují slyšet, že to zvládnou, potřebují dostat podporu od osvíceného nadřízeného. Nic se nezmění jen mluvením o tom, že ženy ve vedení chceme − ale žádný cíl si nedáme".

Energická blondýnka s přímým pohledem o sobě tvrdí, že se nikdy necítila být typickou bankéřkou. Na postech, které zastávala − pro skupiny GE Money, Raiffeisen a později v České spořitelně −, souvisela její práce povětšinou se službami, s tím, jak zlepšit obsluhu zákazníků, správně nastavit procesy a zajistit, aby se pobočky rychle přizpůsobily technologickým změnám a novým požadavkům klientů.

K práci v bance se navíc dostala úplnou náhodou. Když v roce 1997 končila vysokou školu, snila spíš o tom, že vyrazí do zahraničí, jako to udělaly některé její kamarádky. Dala ale slib rodičům, že to se stabilním zaměstnáním doma alespoň zkusí. Na pracovním veletrhu zašla na prezentaci společnosti GE Multiservis, protože jinde už místo nebylo. Ostatní spolužáci se totiž už dávno zapsali k zaměstnavatelům, kteří se tehdy zdáli atraktivnější než splátkový byznys.

V následujících letech se Pešková ve skupině GE vypracovala − od vedoucí týmu včasného vymáhání pohledávek až do vyšších manažerských pozic. Mladou manažerku bavilo analyzovat problémy a vymýšlet zlepšování procesů. Objevila radost, která podle jejích slov "pramení ze sebedůvěry a možnosti seberealizace, kterou jí její práce přináší".

Nemrzelo vás, že jste potom už do zahraničí neodešla?

Já jsem si ten sen vlastně splnila v GE. V těch dobách GE začala prosazovat "genderovou vyváženost", takže když se například konaly velké manažerské mítinky po světě, pozvánku dostaly i některé pro firmu nadějné ženy. Tak se stalo, že i když jsem ve firemní hierarchii byla na nižší úrovni, mohla jsem se zúčastnit. Tam jsem se s mnoha lidmi z firmy potkávala a seznámila. Byl to vždy velký zážitek, člověka to úplně pohltilo. Ty prezentace… Jste fascinovaný tím, co ta firma dokáže, jak je úspěšná. Pak se vrátíte do Prahy a máte trochu jiný nadhled.

Postupně jsem začala řídit lidi, kteří řídí lidi. Prošla jsem si typickou cestu odzdola. Dostala jsem se do pozice, kde jsem řídila celý tým vymáhání pohledávek. A tak mě na šest měsíců poslali na rotaci do Velké Británie, kde měla GE velký byznys se spotřebitelskými úvěry.

Takže v Leedsu jsem si vyzkoušela, jaké to je, když žijete v cizí zemi. Jak je to těžké. Jak se vám stýská, jak jste sám, bez historie − nemáte tam povinnosti ani kořeny, ale zároveň nemáte nikoho blízkého. A to jsem ještě byla v celkem luxusní situaci, protože jsem měla od počátku práci a placené bydlení.

Co bylo vlastně nejtěžší ze všech těch pozic, na nichž jste za svoji dosavadní kariéru byla?

Pamatuji si chvíle, kdy jsem se v minulosti trápila. Ale zpětně se podivuji, protože ta funkce, kterou mám dnes, mi připadá rozhodně nejkomplexnější, nejvíc zodpovědná a nejtěžší.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se