Více než tři roky uplynuly od spuštění odborářské kampaně nazvané "Konec levné práce". V roce 2017 nastal v růstu mezd kvantový skok a loni zaznamenaly mzdy nejvyšší tempo od začátku tisíciletí, odhadované po očištění o inflaci na šest procent.

Klíčovým důvodem akcelerace mezd byla měnící se situace na trhu práce, kde poptávka začala výrazně převyšovat nabídku. Svou roli ovšem sehrála a sehrává i vládní politika dvojciferných nárůstů minimální mzdy, která se promítá do velké části mzdového spektra, a to nejen prostřednictvím často diskutované zaručené mzdy v některých profesích.

Nastává tedy již konec levné práce? Soudě podle někdejší argumentace odborů, srovnávající nominální úroveň mezd v Česku s Německem, má Česko zdánlivě stále obrovský prostor k dohánění. Jenže existují přinejmenším tři důvody, proč zde nemůžeme pobírat německé mzdy.

Prvním je rozdílná struktura ekonomiky. Ta při srovnání s Německem hraje pro Česko menší roli než pro některé jiné země, ale stejně je třeba brát v potaz zdejší velkou zaměstnanost v odvětvích požadujících nižší kvalifikaci. Druhým důvodem je nižší cenová hladina, dosahující v Česku jen 66 procent té německé. Za svou mzdu si tedy pořídíme o třetinu víc zboží a služeb v tuzemsku, než bychom si pořídili v Německu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru