Už během letošního roku by mohli mít čeští pacienti k dispozici průlomové léky proti krevním nádorům. Takzvaná genová terapie slibuje na rozdíl od dosud známých léčiv vyléčení. V Evropě ji už dnes užívají desítky lidí.

Čeští lékaři teď usilují o to, aby ji mohli nabídnout i svým pacientům. Problémem je ale cena − terapie jednoho pacienta lékem Kym­riah od švýcarské firmy Novartis vyjde na osm milionů korun. Prvnímu českému pacientovi už ale pojišťovna zajistila léčbu v zahraničí.

Za normálních okolností bojují v těle bílé krvinky proti různým typům onemocnění − zápalu plic, chřipce, angíně a podobně. U pacientů s krevními nádory dokáže genová terapie "přezbrojit" bílé krvinky tak, že se začnou soustředit na jediného nepřítele − rakovinu. Lékaři odeberou onkologickému pacientovi krev a pomocí nového léčiva bílé krvinky geneticky upraví.

Po určité době je pak vrátí pa­cientovi infuzí zpět.

8 mil. Kč

stojí v přepočtu léčba jednoho pacienta novým lékem Kymriah. Nová terapie dokáže bílé krvinky "přezbrojit" a zaměřit proti jedinému nepříteli – rakovině. Slibná je léčba především u dětí.

S diagnózou některého z krevních nádorů u nás žije kolem 32 tisíc lidí. Prospěch z nové léčby by mohly mít odhadem desítky pacientů. "Zatímco dosavadní léčba dokáže pacientům prodloužit život o několik měsíců nebo let, tyto léky mají potenciál pacienta úplně vyléčit," říká profesor Jiří Mayer z Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno. Z léčby by mohly velmi profitovat i onkologicky nemocné děti s lymfoblastickou leukemií.

Léky na podobné bázi dosud lékaři nikde ve světě neměli. Dlouhá léta byla myšlenka genové terapie jen z říše snů. Konkrétní výsledky v praxi vyhlíželi lékaři s nadějí už několik let. Loni v létě jejich použití konečně schválila Evropská léková agentura. "Nový lék znamená obrovský a dosud nepředstavitelný pokrok v léčbě, přináší možnost život zachraňující léčby dětí, u kterých předchozí léčba selhala," poznamenává profesor Peter Bader, šéf výzkumného týmu z fakultní nemocnice v německém Frankfurtu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru