Technologický pokrok nahrává parazitním odborovým organizacím. Stále častěji se objevují odbory "nového typu", které slouží jako efektivní nástroj průmyslové špionáže, nebo dokonce prostředek k ničení sociálního smíru u konkurence. Dalším a přitom společensky neméně negativním úkazem je spojení odborové práce s prosazováním partikulárních obchodních nebo politických zájmů.

Jako vodítko k odhalení zmíněného typu odborů může posloužit to, že podnět pro jejich vznik nepřišel od zaměstnanců podniku, v němž chce tato organizace působit. Bývá založena "zvnějšku" a v jejím čele stojí předseda, který obvykle není zaměstnancem dané firmy.

Po svém zápisu do spolkového rejstříku pak tyto parazitní odbory sdělí zaměstnavateli, že existují a chtějí, aby vůči nim plnil povinnost informovat a projednávat firemní strategii. Tyto informace pak sice shromažďují, avšak nijak s nimi nepracují ani nevyjednávají o ochraně práv zaměstnanců.

Jinou podobou odborů "nového typu" je on-line organizace. Jedná se o spolek, který dálkově láká první tři zaměstnance potřebné k založení odborů na odpuštění členského příspěvku. Následně po určení prio­rit ve své odborové práci se snaží na zaměstnavatele přenést co nejvíce nákladů vzniklých ze své činnosti.

Odbory v on-line podobě mohou vzniknout u každého zaměstnavatele. V největším ohrožení přitom paradoxně nejsou firmy, u nichž zatím žádné odbory nepůsobí, ale společnosti s nečinnou tradiční odborovou organizací. Spolek "nového typu" dokáže díky svému efektnímu vystupování zaujmout část odborářského členstva a využít ho pro své zájmy. Firma, u které tyto odbory vznikly, jim pak musí hradit odborové právníky i náklady na software.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru