Dokud stála emisní povolenka pět eur, český průmysl náklady na jejich nákup zase tolik neřešil. Při průměrné ceně 25 eur za možnost vypustit do ovzduší tunu oxidu uhličitého (CO2) se již ale tyto náklady začínají projevovat. Po dlouhých letech tak začíná cena povolenek odpovídat původním představám, s nimiž systém obchodování vznikal.
Co je dobré pro plnění klimatických cílů Evropské unie, ale představuje problém pro energeticky náročná odvětví, jako jsou ocelářství, petrochemie, cementárny či papírny. Ty se proto snaží do připravovaného zákona o obchodování s emisními povolenkami prosadit, aby se jim alespoň část peněz vydaných za povolenky vrátila.
"Návrh zákona plánujeme předložit vládě během února," uvedla Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí, které pravidla připravuje. Podrobnosti nechtěla komentovat, protože se o detailech zákona teprve jedná.
Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo HN, že jako zásadní připomínku navrhlo pro podniky kompenzaci nákladů ve výši 25 procent z výnosů, které stát získá při aukcích povolenek, jež má v EU přidělené. Jde o hranici, kterou státům umožňují zavést evropská pravidla. Podobnou věc už zavedlo několik států unie, včetně Německa, Francie nebo Slovenska. Chystá se k tomu Polsko.
"Kompenzace srovnají alespoň podmínky mezi výrobci v Evropě, i když pořád budeme v nevýhodě proti Číně, Rusku a dalším státům, které emise uhlíku nijak nezpoplatňují. Dokud nezavedeme uhlíkové clo na hranici EU, budeme kompenzace potřebovat," řekl Daniel Urban, ředitel Ocelářské unie, která sdružuje největší české a slovenské hutní podniky.
Co se dočtete dál
- V textu se dočtete:
- O jaké peníze se v případě kompenzací plateb za emisní povolenky hraje?
- Proč je klíčová postoj ministerstva financí?
- Co do budoucna může ovlivnit ceny emisních povolenek?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.