Historická návštěva papeže Františka ve Spojených arabských emirátech upoutala hned v prvním dnu oficiálního programu pozornost celé země. Ze strany delegace i hostitelů padala slova o vzájemnosti a pospolitosti lidí různých vyznání. Očekává se však také, zda na přetřes přijde vojenské angažmá SAE v Jemenu.

František je první hlavou římskokatolické církve na půdě Arabského poloostrova, kde se zrodil islám. V Abú Dhabí se mu dostalo velkolepého přivítání. Při jeho příjezdu zazněly výstřely z kanonů a formace vojenských letounů za sebou na obloze zanechala kouř bílé a žluté barvy vatikánské vlajky.

Papež navštívil Velkou mešitu a v prezidentském paláci za zavřenými dveřmi hovořil s korunním princem emirátu šajchem Muhammadem bin Zajdem Nahjánem. Lidem vzkázal, že mají "Boží požehnání míru a bratrské solidarity".

Šajch Muhammad na Twitteru napsal, že s hlavou katolické církve hovořil o "posílení spolupráce, toleranci, soužití lidí a důležitých iniciativách pro dosažení míru, stability a rozvoje pro lidi a společnost".

František od nástupu do funkce před téměř šesti lety vyzývá k dialogu mezi islámem a křesťanstvím. Na mezináboženské konferenci v včera řekl: "Jakákoli forma násilí spáchaného ve jménu Boha Stvořitele je bez váhání odsouzena, protože je to vážné znesvěcení Božího jména k ospravedlnění nenávisti a páchání násilí na bratrovi."

135 tisíc

lidí je očekávaná návštěva dnešní papežovy mše v Abú Dhabí.

Hlava ústřední sunnitské mešity al-Azharu šajch Ahmad Tajib vyzval muslimy žijící na Blízkém východě, aby přijali místní komunity křesťanů. "Jste součástí tohoto národa, nejste menšiny," vzkázal šajch křesťanům. Muslimy přesídlené na Západ vyzval, aby se integrovali ve svých nových domovských zemích a respektovali jejich zákony.

Spojené arabské emiráty jsou většinově islámskou zemí, kterou podle Vatikánu obývá také zhruba milion katolíků. Na rozdíl od jiných převážně muslimských států zde mohou křesťané svou víru volně praktikovat. Britský arabista Murad Batal Šišání v této souvislosti řekl, že František bude tlačit na vznik většího množství katolických kostelů v SAE, zejména u hranic se Saúdskou Arábií.

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch na Františka apelovala, aby návštěvu využil k tlaku na čelné představitele hostitelské země, neboť podporuje koalici vedenou Saúdskou Arábií ve vojenské kampani v Jemenu. V neděli před odletem pontifex vyzval válčící strany, aby dodržovaly mezinárodní dohody a zajistily dodávky potravin tamním obyvatelům.

Dnes má papež sloužit v Zajdově sportovním středisku mši. Očekává se návštěva zhruba 135 000 lidí. Jeho návštěva si v Abú Dhabí vynutila silná bezpečnostní opatření s využitím špičkové technologie pro smart city.