Původně vypadala myšlenka sdíleného ubytování idylicky. Pronajmout nepoužívaný pokoj či jen gauč v obývacím pokoji k přespání a přivydělat si tím například na zaplacení nájmu. Postupně však americké Airbnb − nejčastěji používaná platforma pro zprostředkování takovýchto pobytů − přerostlo do klasického podnikání. Samostatných pokojů je na stránce minimum, zpravidla se jedná o celé byty. Většina hostitelů má navíc v nabídce více než jednu nemovitost. Stát se nyní snaží tyto podnikatele důsledně kontrolovat.

Nizozemskou stránku Booking.com zase v začátcích používaly k získávání zákazníků většinou jen hotely a hostely. V poslední době ale stále častěji najdeme i zde nabídky celých nemovitostí podobně jako na Airbnb.

Berní úřady loni v létě zahájily velkou kontrolní akci, při níž vyzývaly kontrolované osoby k tomu, aby správně platily daň z příjmů z krátkodobého ubytování. Podle zjištění HN finanční správa dala dohromady databázi několika tisíc osob, které dostávají peníze od Airbnb, a postupně ji rozšířila i o Booking.com. Odkud data bere, dosud odmítá sdělit.

6 korun

zaplatí pronajímatel přes Airbnb na DPH při pronájmu za tisíc korun. Daňové přiznání musí podávat za každý měsíc, v němž něco z pronájmu utržil.

Doma neplátce, v cizině plátce

Pronajímatele může v těchto dnech znovu překvapit obsílka od berních úřadů. Některé z nich je začaly vyzývat, aby se zaregistrovali k dani z přidané hodnoty.

Podle informací HN se výzvy rozesílají hlavně v hlavním městě, kde je krátkodobé ubytování přes internet nejrozšířenější, ale i mimo něj.

Ačkoliv je finanční správa ohledně průběhu kontrol veskrze tajnůstkářská, její šéfka Tatjana Richterová připustila, že se právě odehrává nové kolo kontroly.

"Já ty akce nevyhlašuji, ale je možné, že některými úřady vyhlášeny byly," říká Richterová s tím, že kontroly si určují jednotlivé finanční úřady samy.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • Proč se na krátkodobé pronájmy vztahuje povinnost registrovat se k DPH ve zvláštním režimu "identifikovaná osoba", ačkoliv podnikatel nepřekročí limit utrženého milionu korun?
  • Jaké budou další kroky finančních úřadů, když pronajímatel na výzvu nezareaguje?
  • Na kolik vyjde DPH u pronájmu přes Airbnb za tisíc korun?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se