Martina Kafková z Týna nad Vltavou trpí od 27 let roztroušenou sklerózou. Nemoc se jí po 24 letech zhoršila natolik, že je odkázána na invalidní vozík a pomoc ostatních. Podle jejích slov jí pomáhá inhalace léčebného konopí. Za to by v lékárně dala třicet tisíc měsíčně. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ale odmítá konopí proplácet a nabízí i přes doporučení její lékařky jiné druhy léčby. Ty Kafkové podle jejích slov nepomáhají, i když jsou výrazně dražší.

Případ Martiny Kafkové

Ve 27 letech onemocněla agresivní formou roztroušené sklerózy, řadu let je již upoutána na invalidní vozík a odkázána na pomoc ostatních.

Pomáhá jí konopí, ale byť je již lékaři mohou předepisovat, VZP jí je odmítá proplácet. A třicet tisíc měsíčně na něj Kafková nemá.

Konopí sice nakonec má − ale pěstuje je nelegálně její otec, kterému za to hrozí vězení. Každý rok vypěstuje rostliny zhruba na 2200 marihuanových cigaret, k tomu několik kil drceného konopí do jídla a na konopné masti. Množství, které zdaleka překračuje hranici deseti gramů, při jejímž překročení se z přestupku stává trestný čin.

Nyní se případ dostal i k Ústavnímu soudu, kde si Kafková stěžovala na to, že Městský soud v Praze její kauzu projednává liknavě. A chtěla také, aby zrušil rozhodnutí pojišťovny o neproplácení léku. 

Ústavní soud jí dal částečně za pravdu. Rozhodl, že Městský soud v Praze porušil její právo na rozhodnutí v přiměřené lhůtě. Městský soud nařídil jednání až po urgenci Ústavního soudu, ale opět s odstupem, byť jde vzhledem ke zdravotnímu stavu dotyčné o urgentní případ.

"Nařízení jednání po čtvrt roce není dostatečnou reakcí na urgenci a okolnosti posuzované věci," konstatoval v rozhodnutí předseda senátu Ústavního soudu Jaromír Jirsa. "Přijde-li spravedlnost pozdě, je to totéž, jako by byla odmítnuta," dodal.

Stanovisko VZP

Byť léčbu konopím doporučuje i neuroložka Martiny Kafkové, VZP ji odmítá proplácet na základě stanoviska revizní lékařky, podle níž nebyly využity všechny možnosti farmakologické léčby podle klinického standardu. A že jí konopí pomáhá, není prokázáno.

Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra kritiku přijímá. "Ale správní úsek Městského soudu v Praze je tak zahlcen, že to rychleji nešlo," uvedl. A poukázal na to, že průměrná délka řízení, když se nepočítají věci, které mají podle zákona přednost − jako například rozhodování o azylu −, je skoro tři roky.

Druhou část žaloby, aby VZP lék proplácela, ale Ústavní soud zamítl. Uvedl, že toto rozhodnutí je zcela v kompetenci obecných soudů.

Pojišťovna tvrdí, že k tomu, aby mohla Martině Kafkové léčebné konopí hradit, byť by bylo násobně lacinější než léky, které je na roztroušenou sklerózu ochotna proplácet, jí brání legislativa.

Související