Pokud premiér Andrej Babiš stane před soudem kvůli obžalobě z účasti na dotačním podvodu při stavbě Farmy Čapí hnízdo, bude mít proti sobě jeden pádný důkaz − interní dokumenty banky HSBC, která stavbu areálu úvěrovala. Banka v nich zhruba před deseti lety označila Čapí hnízdo za součást skupiny Agrofert a Babiše jako jejího výlučného vlastníka. Farma přitom kvůli žádosti o dotaci z EU vystupovala jako nezávislý malý podnik.

O tom, že dokumenty HSBC hrají klíčovou roli v Babišově obvinění, svědčí loňská usnesení vyšetřovatelů i státního zastupitelství, z nichž citoval iRozhlas.cz. Stejný závěr potvrdil HN zdroj blízký vyšetřování. Právě lidé z HSBC, kteří vyřizovali úvěry pro Čapí hnízdo, měli v uplynulých týdnech vypovídat na policii.

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala nechce k údajným výslechům bankéřů cokoliv sdělovat. "Z naší strany to nemůžeme potvrdit," uvedl a současně dodal, že vyšetřování musí skončit do 30. dubna.

Skupina Šuman na scéně

Přinejmenším část písemných důkazů z banky už dříve unikla na veřejnost. Kopie údajných dokumentů HSBC k Čapímu hnízdu zveřejnil v říjnu 2017 na sociální síti Twitter anonymní účet Skupina Šuman. Ze srovnání jejich obsahu a závěrů vyšetřovatelů vyplývá, že policie operuje s týmiž dokumenty.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.