Cena zlata se v lednu vrátila nad 1300 dolarů za unci. Nad touto úrovní byla v posledních letech vícekrát, ale tentokrát může být situace poněkud jiná. Výrazně roste objem zlata ve fondech známých jako ETF, které kopírují vývoj burzovních indexů. V nich se přiblížil maximu z roku 2012. Pomocí ETF fondů mohou investoři se zlatem obchodovat podobně jako s akciemi. To platí hlavně v USA a Evropě. V Asii dominuje fyzická držba zlata.

Mezi kupce zlata se vrací i typický investor, který jej vyhledává jako zajištění při rostoucích rizicích u jiných investic. V posledních měsících jsou k tomu dobré důvody. Zastavil se mnohaletý růst amerických akcio­vých trhů. Trend byl nahrazen kolísavostí, jelikož jsou akcie zatěžovány obchodním sporem mezi USA a Čínou i obavami z možného konce konjunktury. To zvýšilo poptávku po zlatě. Čerstvě se ale přidal i další faktor. Americká centrální banka Fed již nechce pravidelně zvyšovat úrokové sazby, ale bude tak činit pouze příležitostně podle vývoje ekonomiky. Čím nižší sazby jsou, tím menší výnos mají dluhopisy a roste atraktivita zlata jako alternativy.

Pokud se neobjeví zásadní pozitivní zprávy k obchodním vztahům a světové ekonomice, zdá se, že poptávka po zlatě coby zajištění může pokračovat v růstu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru