Na snowboardu vyhrává dál, na lyžích už zase ne. Od loňského nečekaného olympijského vítězství v superobřím slalomu se Ester Ledecká na závodech světové lyžařské špičky jen dvakrát dostala do první desítky. Na právě skončeném mistrovství světa v Aare měla ještě o něco horší výsledky (27. v super-G, 15. v kombinaci, 17. ve sjezdu). Objevil se první zádrhel v jejím postupném přerodu ze snowboardistky v lyžařku.
Česká "obojživelnice" narazila nejen na limity vlastní výkonnosti. Tvrdá byla srážka s drsnou podstatou současného špičkového sportu.
V něm nelze vyhrávat jinak než neustálým překonáváním vnějších překážek i sebe sama, ale zároveň přijmout i ustát tlak okolního světa. To poslední je teď pro Ester největším testem.
Z komiksu do reality
Po hrách v Pchjongčchangu bylo Ledecké plno. Vždyť tam vyhrála i svou snowboardovou disciplínu, paralelní obří slalom, a unikátní zlatý double měl světový ohlas. Stala se českou Sportovkyní roku a při pozvolném uvykání lyžím neztrácela fanouškovskou přízeň. Navzdory velké euforii od ní málokdo čekal, že hned bude sbírat další prvenství nebo je atakovat.
Na druhé straně bylo jasně v plánu co nejdřív se do takové formy dostat. Stačil první nezdar, zkažený superobří slalom v Aare, a najednou tu je jiný obrázek Ester Ledecké.
Třiadvacetiletá dívka se až dosud prezentovala jako postava z komiksu (viz její kombinézy navrhované bratrem Jonášem, kreslířem) nebo jako naivka z milostné písně svého otce Janka. Najednou je zcela reálnou osobou a není úplně jasné, zda tuto realitu přijala.
"Velmi pozitivní věc je také to, že spousta lidí třeba pochopí, že ještě nemám na to, dostat se do elity, a že to opravdu na olympiádě byla jenom výjimka," citovala česká média rozčarovanou Ledeckou po 27. místu v super-G.
Užívací mantra
Jedno z nejhorších klišé v mluvě sportovkyň a sportovců jsou různé varianty věty, že když jdu podat výkon, "jdu si to užít". Ledecká je jeho pilnou šiřitelkou.
Užít si špičkový výkon není jen klišé, je to z velké části i nesmysl. Je možné mít pochopení pro úsilí odbourat stres, zbavit výkon přívažků tak neodbytných, jako je třeba odpovědnost, nebo snahu vytěsnit z hlavy, že jde o dobré živobytí. Ale faktem zůstává, že až na nepočetné výjimky se k velkým titulům − když už jsme u těch klišé − nekráčí lehkým krokem nebo s písní na rtech.
Byly a jsou osobnosti, jejichž přístup k věci lze charakterizovat jako "užívací". V alpském lyžování se nemusíme dlouho rozhlížet − fenomén předchozí dekády Bode Miller parkoval i při světových šampionátech pod sjezdovkou karavan a zval do něj známé na party. Pochopitelně ale i on nějakou životosprávu dodržovat musel.
Tee time Josefa Káninského: Média si hýčkají sportovní hvězdy. Novináři ale nemají být jejich parťáky, nebo dokonce sluhy
Lidé jako svobodomyslný Miller se ve svém "užívání" nemusí před ostatními opakovaně nahlas utvrzovat, oni tak prostě žijí. To však není většině profesionálek a profesionálů světové špičky dáno.
Fanoušek na tuto falešnou hru přistupuje podle toho, zda k autorovi užívací mantry chová sympatie, nebo ne. Ledecká má štěstí, u ní je to ten první případ. Jako vedlejší produkt k fantastickému olympijskému triumfu si vytvořila pardon pro několik případných příštích nezdarů. Jeden z nich přišel v Aare. V tréninku na super-G padala, ztratila jistotu i odvahu riskovat a jet ostře. Při opatrné jízdě se neřídila radami trenérů a bylo z toho zklamání. Místo toho, aby využila onoho pardonu, najednou byla zhrzená a úplně vypadla z role. Způsobil to onen náraz na podstatu sportu, který jí do té doby unikal.
K výše citovaným slovům o olympijské výhře jako o výjimce přidala další o nepatřičně vysoké náročnosti koučů, údajně přehnaném očekávání novinářů a nejmenovaných nepřejících lidech. Kam se v té chvíli ztratila schopnost "jít a užít si"? Když užít si, tak i porážku, jinak to nedává smysl, a co zůstává, je klišé.
Nevíme, kde jinak optimistická a pozitivní dívka vykutala hordy nepřejících. V reakcích fanoušků na její nezdar výrazně převažovaly ty povzbudivé a omluvné. Když si z nich vyzobete ty opačné, musíte se sami sebe ptát proč. Proč dáváte význam jim, a ne těm dobrým?
Nadto se nedá pominout, že sama Ledecká položila základ k velmi akademické debatě o povaze svého loňského olympijského zlata na lyžích.
Co se dočtete dál
- V placené části se dočtete:
- Jak začalo být nově nazíráno olympijské zlato Ledecké.
- Co ke spekulacím řekl trenér Ledecké Tomáš Bank.
- Co se často opomíjí, když se probírají vlivy na sportovní výkon.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.