Blížící se krize je evergreen české debaty o ekonomice, jehož popularita nepochybně odráží cosi z české skeptické povahy. Stávající podoba této debaty však trochu trpí nevyjasněností pojmů.
Jednak je třeba rozlišit mezi zpomalením růstu (které se zřejmě blíží), krizí a mezi léty 2008 a 2016 zažitou tzv. velkou recesí − krizí výjimečné hloubky. A pak je třeba se zamyslet nad příčinami, které mají ke krizi či zpomalení růstu vést. Obecně k němu může dojít z podstaty cyklického vývoje reálné ekonomiky. Ekonomiku ale může zpomalit jednorázový jev, otřes finanční soustavy, politické erupce, jako je obchodní válka, brexit nebo problémy některých zemí eurozóny.
Začneme-li takto rozlišovat, je zjevné, že pravděpodobnost opakování velké recese je velmi malá. Událost, ke které dochází (v podobě tzv. velké deprese 30. let minulého století a zmíněné velké recese) jednou za padesát let, se nejspíše během 20 let dvakrát nezopakuje. Navíc je dnes finanční systém velmi likvidní a vázaný kapitálovými omezeními, naopak na počátku velké recese (a i velké deprese) byl finanční systém dostatečně kapitalizovaný, ale chyběla likvidita. Situace je tedy jiná a likvidní finanční systémy většinou nemají taková rizika. Samozřejmě, v Evropě nám toto trochu maskují často oprávněné obavy o zdraví finančních institucí zemí "jižního křídla", dosah jejich problémů však není celosvětový. Takže, byť by nás Evropany krize takových institucí věru nepotěšila, Američany či Číňany by zas tak dramaticky nezasáhla.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte, co způsobilo předchozí propady ekonomiky a v čem se finanční systém zlepšil.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.