Před několika měsíci znal venezuelského opozičního lídra Juana Guaidóa jen málokdo. Nyní je charismatický politik vůbec nejviditelnější tváří venezuelské opozice. Během krátké doby se mu podařilo stát se největším rivalem autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.
Šéf opozicí ovládaného Národního shromáždění Guaidó se ke konci ledna prohlásil prozatímním prezidentem Venezuely. Slibuje, že zemi dovede ke svobodným volbám a k demokracii. Jako prezidenta ho nyní uznává více než 50 států především z amerického kontinentu a Evropy.
Faktického prezidenta Madura ale zatím u moci drží armáda, která hraje v zemi hlavní roli. Aby si udržel její loajalitu, dal jí klíčové posty ve vládě. Vojáci řídí ministerstva vnitra, energetiky nebo spravedlnosti. Ovládají státní firmy včetně někdejší perly venezuelského hospodářství − ropné společnosti PDVSA. Na ni jsou napojeny i menší podniky, které rovněž vedou důstojníci.
Někteří z nich se za Madurova tichého souhlasu zapletli do obchodu s drogami a mohlo by jim v budoucnu hrozit vězení. I proto armádní špičky zatím v naprosté většině zůstávají věrné Madurovu režimu.
Co se dočtete dál
- Jak dlouho ještě bude Maduro bez peněz z ropy schopný udržet loajalitu svých stoupenců a armády? A jak se vlastně od jeho nástupu k moci propadla ekonomika Venezuely?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist