Nový stavební zákon provází celá řada nejasností. Návrh především počítá se zavedením fikce souhlasu ve stavebním řízení. To znamená, že pokud se příslušný úřad nevyjádří do 30 dnů, bude platit takzvaná fikce souhlasu a stavba bude povolena.

V této lhůtě však u větších staveb nebo projektů zasahujících do památkově chráněných území není možné zpracovat všechna nutná vyjádření. Zrušením institutu závazných stanovisek a podřízením památkové péče rozhodování centrálního stavebního úřadu novela fakticky ukončí nezávislou činnost orgánů památkové péče. Právě tyto principy jsou zachyceny v současném návrhu.

Chystaná změna by tak vážně ohrozila naše kulturní dědictví, a novela by proto měla být stažena a odborně přepracována. Požadavek je opodstatněný i proto, že návrh rekodifikace není v souladu s našimi zákony a dle připomínek ministerstva vnitra neodpovídá ani legislativním pravidlům vlády. Zpracovatelé navíc ignorovali důležitost zakotvení oboru v soustavě mezinárodních úmluv v oboru péče o kulturní dědictví, které jsou součástí platného právního řádu České republiky. Dalším problémem je i to, že stavební legislativu má podle kompetenčního zákona připravovat ministerstvo pro místní rozvoj, nikoliv advokátní kancelář, kterou je v tomto případě Havel & Partners, která je mezi lidmi z branže spojována s Hospodářskou komorou.

Neznevažuji jejich legislativní um, avšak v argumentaci, která zaznívá na obranu návrhu nového stavebního zákona, je mnoho nelogičností. Dovolím si tvrdit, že zjednodušení procesů a integrace rozhodování do jediného úřadu nebudou mít žádný preventivní a protikorupční účinek. Právě tato integrace v kombinaci s fikcí souhlasu naopak obrovským způsobem zjednoduší možnou korupci ve stavebním řízení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru