Psychiatrické nemocnice by do roku 2030 mělo opustit asi 30 procent pacientů. Kvalita péče v některých nemocnicích podle ministerstva zdravotnictví není dobrá, pacienti jsou fyzicky omezováni a mají málo soukromí.
Chyba je v systému, ne v konkrétních lidech, řekl v pondělí ministr Adam Vojtěch (za ANO) na společné tiskové konferenci s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Reforma psychiatrické péče počítá s přesunem části pacientů z velkých zařízení do komunitních center.
V současné době je v 21 psychiatrických nemocnicích v Česku více než 8000 lůžek. Do roku 2022 by mělo být zrušeno 1200 z nich.
21 procent
populace trpí podle odhadů nějakou formou duševního onemocnění.
Komunitní centra by pacienti měli mít blíže domovu a pravidelně by do nich docházeli. Bydleli by ale samostatně a mohli by i pracovat. Velkou část péče o tyto lidi zajišťují terénní týmy složené z psychiatrů, psychologů, sester a sociálních pracovníků. Letos se počítá s přesunem asi 300 pacientů do jejich péče mimo nemocnice.
Ministerstva oznámila vznik národního akčního plánu pro duševní zdraví 2020 až 2030, v blízké době ho projedná vláda. Plán počítá se zapojením nejen resortu zdravotnictví a sociálních věcí, ale také školství v péči o duševní zdraví dětí, místního rozvoje v oblasti sociálního bydlení a spravedlnosti ve věcech ochranné léčby.
Součástí plánu je zjišťování kvality péče. Už dříve ministr Vojtěch kritizoval fyzické omezování pacientů, za nějž Česko čelí i kritice ze zahraničí. Podle Vojtěcha má nyní každá nemocnice manažera kvality a tamní zaměstnanci se školí, jakým způsobem pacienty uklidňovat bez klecových lůžek nebo přivazování k postelím.
Ze zprávy o mapování kvality péče ve smyslu Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením vyplývá, že nejproblematičtější jsou malé ohledy na pacienty, jejich izolace a omezování, nedostatek soukromí a jejich nedostatečný přístup ke vzdělávání či práci.
"Také budovy jsou ve špatném technickém stavu, často neumožňují kvalitní spánek, neposkytují dost prostoru pro interakci," píše se v dokumentu. Počítá se proto s úpravami nemocnic, například směrem k méně lůžkům na pokoji. V současnosti jsou podle ministra časté i pokoje pro osm či deset osob.
Do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu − kolem deseti miliard korun.
"V budoucnu je potřeba podporovat vznik pracovních míst pro osoby s duševním onemocněním a připravit po ně systémové změny dávkových systémů," řekla na brífinku ministryně Jana Maláčová.
Duševní poruchy a poruchy chování jsou druhým nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu. Podle odhadů trpí nějakou formou duševního onemocnění 21 procent populace.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist