Může to být paradox. Předlohu dlouho očekávaného průlomového pokračování zákona o liniových stavbách dostává vláda na stůl zrovna ve chvíli, kdy se kýve křeslo pod ministrem dopravy Danem Ťokem. Ale ať s jeho vládní kariérou udělá chystaná norma cokoli, výstavbu dopravní, vodní i energetické infrastruktury určitě výrazně urychlí.

Stát se totiž rozhodl vypořádat s těmi, kteří často účelově komplikují důležité a potřebné stavby. Má se zjednodušit potřebná stavební dokumentace i eliminovat množství závazných stanovisek a souhlasů. Třeba k rozhodnutí o zahájení stavby by stačilo jediné vyjádření ohledně vlivu na životní prostředí. A když v případném odvolání účastník neuvede konkrétní námitky, k žádnému přezkumu rozhodnutí ani nedojde.

S průtahy má zatočit také takzvaná fikce souhlasného závazného stanoviska, která naběhne, pokud by se řízení vleklo přes stanovené lhůty. Není pochyb, že řadu aktivistů přejde chuť válčit s úřady či firmami, pokud zákon opravdu nově stanoví povinnost složit ke každé odvolací připomínce kauci ve výši až 25 tisíc korun. O tu navíc účastník řízení přijde, pokud bude jeho námitka shledána jako neodůvodněná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru