Podnikatelé, kteří podávali daňové přiznání ke konci března a byli natolik pečliví, že chtěli odbavit daně, sociální pojištění a zdravotní pojišťovnu najednou, si bezpochyby všimli, že přiznání pro každou jednotlivou instituci sice lze podat elektronicky, ale že se formát podání pokaždé liší.
Systémy jednotlivých veřejných institucí se dodnes, zhruba dvě desítky let od snahy prosadit tzv. e-government v praxi, odlišují a nekomunikují spolu. Kvůli potížím s formátem pak ale člověk může lehce zapomenout na to, že byly doby, kdy podnikatelé museli s každým papírem běhat zvlášť (na úřad nebo na poštu), zatímco dneska se dá všechno vlastně docela pohodlně odbavit z jednoho počítače.
Se zjednodušením administrativy jako celku je to podobné. Kvůli stále novým nařízením ti, kterých se týkají, zapomínají na to, že některé věci fungovaly kdysi skutečně mizerně. Ale je také pravda, že je spousta věcí, které fungují mizerně, přestože jde o novinky. A nemusí jít nutně jen o subjektivní dojem.
Třeba u daní podnikatelé ocenili, že finanční správa přišla s elektronickými formuláři, které fungují přes datovou schránku. Současně se ale objevilo kontrolní hlášení a elektronická evidence tržeb, která náročnost zvýšila. Subjektivně podnikatelé tvrdí, že se situace zhoršila. Objektivně − alespoň podle poslední studie Světové banky a společnosti PWC Paying Taxes 2019 si ale podnikatelé pomohli − namísto 236 hodin strávených nad daněmi v roce 2016 potřebovali o rok později "jen" 230 hodin ročně. I tak je to stále o 99 hodin více než v Rakousku a o 12 hodin více než v Německu, přičemž ani jednu z těchto zemí nelze podezírat ani z přemíry šedé ekonomiky, ani ze špatného výběru daní.
Firmy už nebudou moci tajit své výsledky. Ministerstvo současně nabízí plán, jak podnikatelům ulevit
Jestliže lze v daních vysledovat alespoň optické zlepšení, ve stavebním řízení se Česká republika neustále propadá. Slibům, že každý nový stavební zákon přinese zjednodušení a zlepšení, nevěří nikdo. A těžko se tomu divit, když se v posledním žebříčku Doing Business 2019 Česko umístilo na 156. místě, kam kleslo ze 127. místa v roce 2018. Jen pro informaci − v roce 2010 bylo Česko na "krásném" 76. místě a politici se předháněli, co všechno změní k lepšímu.
Co se dočtete dál
- Proč slibům o zjednodušení podnikání podnikatelé nevěří a proč by na přívětivé veřejné správě měl trvat každý?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.