V době, kdy ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) prohlásil, že spekulace o jeho odchodu z vlády jsou "aprílovým žertem", měl už sepsanou demisi. Řekl to v pondělí krátce před jednáním kabinetu. Oficiálně oznámil, že hodlá na ministerské pozici skončit.

Kromě toho se spekuluje i o výměně dalších dvou členů vlády za hnutí ANO − ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.

"Dlouhodobě chci z vlády pryč, už nechci být v politice. Dohodl jsem se na tom s panem premiérem, ale dali jsme si gentlemanskou dohodu, že to nebudu nikde potvrzovat a nechám scénář na něm," prohlásil Ťok v pondělí ve Strakově akademii. Předtím rozhodnutí zveřejnil na serveru Novinky.cz. Zmíněnou gentlemanskou dohodu s premiérem Andrejem Babišem údajně uzavřel letos v lednu, kdy mu předal demisi.

Jméno Ťokova nástupce zatím není jisté. Podle ministra během společných hovorů s Babišem nepadlo. V pondělí premiér uvedl jen to, že jeho kandidát není z ANO a jeho jméno nejprve oznámí prezidentovi Miloši Zemanovi. "Jsem přesvědčen, že svému nástupci přenechám méně problémů, než jsem tam zdědil já," dodal Ťok.

Podle informací HN by resort dopravy mohl vést současný první náměstek Ťoka Tomáš Čoček, který ale minulý týden prohlásil, že nabídku být ministrem nedostal. "Premiér ani nikdo jiný mi nenabídl být ministrem dopravy," řekl na dotaz HN Čoček.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Koho už Andrej Babiš oslovil jako možné kandidáty na post ministra dopravy?
  • Mohla by ministra spravedlnosti nahradit Marie Benešová?
  • Co ohrozilo pozici ministryně průmyslu Marty Novákové?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se