V Indii, nejlidnatější demokratické zemi světa, začaly ve čtvrtek parlamentní volby. Země má 1,3 miliardy obyvatel, z toho 900 milionů oprávněných voličů. To je skoro tolik jako všichni obyvatelé Evropy a Brazílie dohromady. Z parlamentních voleb to dělá velmi komplikovaný proces, který bude trvat déle než měsíc.
Indové volí 543členný parlament v sedmi etapách po jednotlivých regionech. Výsledky by měly být známy až 23. května. Větší demokratické volby na světě neexistují. Lidnatější zemí už je jen Čína s 1,39 miliardy obyvatel, tam ale svobodné volby nejsou. Předpokládá se navíc, že i tu Indie v počtu obyvatel brzy předhoní.
V květnu se ukáže, kdo rostoucí zemi povede dalších pět let. Nejpravděpodobnější je, že post premiéra potvrdí Nárendra Módí a jeho nacionalistická Indická lidová strana obsadí kolem poloviny křesel. Indie je šestou největší ekonomikou světa, ale trápí ji nezaměstnanost. Módího strana slibuje vytvořit pracovní místa pro mladé tím, že investuje během příštích pěti let v přepočtu 33 bilionů korun do infrastruktury. Chce moderní ekonomiku, která se vyrovná světovým mocnostem.
Proti němu stojí Ráhul Gándhí z hlavní opoziční strany Indický národní kongres. Ten zase v případě vítězství slibuje přidělit 50 milionům nejchudších indických rodin, tedy čtvrtmiliardě lidí, zaručený základní příjem 22 tisíc korun ročně. Po vyhroceném sporu se sousedním Pákistánem o sporné území Kašmíru ale Indy nejvíce zajímá národní bezpečnost.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist