Poprvé po dvou stoletích japonský císař dobrovolně odstupuje. Nástupcem 85letého panovníka Akihita se 1. května stane jeho syn, korunní princ Naruhito. Ten slibuje, že bude pokračovat v politice svého otce. Císař působí především jako symbolická a striktně nepolitická figura. Akihito ale i přes všechna omezení dával najevo své názory.

"Císař dnes hraje jen symbolickou roli, a to menší než třeba britská královská rodina. Příliš nevystupuje na veřejnosti. Je to vlastně instituce, o které Japonci v běžném životě vlastně moc nevědí, ale když se něco stane, on společnost podrží. Například když došlo v roce 2011 k zemětřesení a tsunami, on byl takovým symbolem naděje, záchytným bodem," vysvětluje Michal Kolmaš, odborník na Japonsko z Metropolitní univerzity Praha.

Není to vlastně nic nového. "Nemá politickou roli, což ostatně nemá od nějakého 12. či 13. století, takže to je tradice dlouhá osm set let. Začalo to tím, že bohaté rodiny vytvořily funkci regenta, zástupce císaře − protože císař byl velmi často ještě dítě, a tak regent vládl místo něj. Ale potom už regent zůstal. Protože to těm rodinám vyhovovalo, ony měly obrovskou moc. A pokračovalo to až do dneška," říká Kolmaš.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte další podrobnosti o císařském systému v Japonsku, jak je vidí Michal Kolmaš, odborník na zemi vycházejícího slunce z pražské Metropolitní univerzity.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se