O švédském městě Umea nejspíše většina Čechů nikdy neslyšela. Není se čemu divit. Velikostí odpovídající zhruba Českým Budějovicím, rozkládající se daleko od všeho a všech v lesích na severu a postrádající jedinou historickou památku či atrakci připomíná typické provinční město, jakých je Skandinávie plná. Ve skutečnosti ale Umea (čti "umyjo") pomalu vyrůstá v inovační hub, odkud se šíří nové biotechnologie nebo dřevařské stroje ovlivňující životy lidí po celém světě. Vlastně vyrůstá poměrně rychle, jenom za poslední půl dekády na čtyřnásobek.
Za obojím − populačním růstem i inovacemi − stojí zdejší univerzita, jedna z největších a zároveň nejmladších ve Švédsku. Kombinace vysoké vzdělanosti, rychlého růstu, téměř nulové tradice a studeného subarktického klimatu pak přispívá k tomu, že jsou místní otevření novým nápadům i schopní takové nápady přenést do skutečných inovací. S tím, jak Umea rychle roste, musí navíc stále intenzivněji řešit vlastní fungování a udržitelnost. Zajistit dostatek zdrojů, kvalitní služby a infrastrukturu pro 200 tisíc lidí (tolik jich tam má podle predikcí žít okolo roku 2050) totiž není v podobně odlehlém a studeném místě jednoduché. A tím se dostáváme k místní fascinaci konceptem smart city.
Co se dočtete dál
- Dále se dočtete:
- Technologických inovací ve švédském městě Umea si sice lidé nemusí vůbec všimnout, ale o to více ho vylepšují.
- Město například už několik let brázdí bateriové elektrobusy dobíjené na "chytrých" zastávkách, jež umí skladovat energii ze solárních panelů a v případě potřeby ji ve špičkách posílat do městské sítě.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.