Bývalý předseda evropské fotbalové unie UEFA a někdejší francouzský fotbalový reprezentant Michel Platini byl zadržen kvůli výslechu v souvislosti s pokračujícím vyšetřováním korupce při volbě Kataru pořadatelem mistrovství světa 2022. Francouzská protikorupční policie po několika hodinovém výslech Platiniho propustila a nevznesla proti němu žádné obvinění. Podle informací francouzských médií probíhal výslech na oddělení protikorupční policie v Nanterre na pařížském předměstí.

"Bylo to dlouhé, ale vzhledem k množství otázek to nemohlo být jiné," řekl Platini novinářům poté, co opustil oddělení protikorupční policie v Nanterre na pařížském předměstí. "Ptali se mne na Euro 2016, na mistrovství světa v Rusku, na mistrovství světa v Kataru, na Paris Saint-Germain, na FIFA," dodal.

Podle médií se vyšetřovatelé zajímali především o oběd, který devět dní před volbou Kataru pořadatelem MS 2022 uspořádal tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Na něm byli hosty i Platini a tehdejší katarský premiér. Trojnásobný držitel Zlatého míče přiznal, že pro katarskou kandidaturu hlasoval, rozhodně ale odmítl, že by jí dal přednost na Sarkozyho žádost.

Spolu s Platinim byl k výslechu předveden i bývalý generální tajemník Elysejského paláce Claude Guéant a tehdejší poradkyně pro sport Sophie Dionová.

V roce 2014 Platini připustil, že se krátce před volbami sešel s dnes už distancovaným katarským fotbalovým funkcionářem Muhammadem bin Hammámem. Ten podle některých médií uplatil různé funkcionáře FIFA celkovou částkou pět milionů dolarů, aby hlasovali při volbě v roce 2010 pro Katar.

Kolem ní vypukla v roce 2015 rozsáhlá aféra. Na popud americké FBI a tamního úřadu proti finančním deliktům IRS-CI zatkla švýcarská policie před zahájením kongresu FIFA v Curychu řadu jejích funkcionářů. To donutilo tehdejšího předsedu Seppa Blattera místo obhajoby postu šéfa ve volbách rezignovat.

V následných procesech bylo až dosud odsouzeno dvanáct lidí. Obměněné vedení FIFA zrušilo proces výběru pořadatele mistrovství světa v roce 2026 a až podle nových podmínek byla loni vybrána společná kandidatura USA, Kanady a Mexika.

Uvnitř FIFA případ řešila její etická komise. Zákaz činnosti ve fotbalu od ní dostali Blatter i dnes třiašedesátiletý Platini, jenž stál v čele UEFA od roku 2007 a zároveň byl místopředsedou FIFA. Za sporné přijetí dvou milionů švýcarských franků od Blattera, jemuž na začátku funkcionářské kariéry oficiálně dělal poradce, dostal osmiletý trest. Po sérii odvolání dosáhl snížení na šest let, později čtyři roky.

Pořádání světového šampionátu v Kataru bylo chvíli ohroženo, a to i proto, že vzhledem ke klimatickým podmínkám není možné ho uskutečnit v tradičním červnovém termínu. Nakonec byl přesunut na listopad a prosinec. Současné vedení FIFA pořadatele plně podporuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist