V Číně byl v pondělí zprovozněn trh nazvaný STAR, určený zejména pro akcie firem z odvětví vyspělých technologií. Obchodování zahájil raketovým růstem, akcie jedné z firem zpevnily o více než 500 procent. Na trhu, který je obdobou amerického Nasdaqu, se začalo obchodovat s akciemi 25 firem, od výrobců čipů po biotechnologické, z toho jich 16 více než zdvojnásobilo cenu stanovenou pro vstup na burzu. V průměru akcie v první den posílily o 140 procent.
Objem obchodů byl 48,5 miliardy jüanů (160 miliard korun), což byla devítina z hodnoty všech včerejších transakcí na čínských burzách.
Trh zatím nemá svůj index. Bude spuštěn 11. obchodní den poté, co na trhu debutují akcie 30. společnosti. Burza posuzuje žádosti o vstup u dalších více než 100 firem.
160 mld. Kč
byl za první den v přepočtu objem obchodů na burze STAR. Byla to devítina z hodnoty všech transakcí na čínských burzách.
400 procent
byl po prvním dni fungování čínského trhu STAR nárůst ceny akcií společnosti Anji Microelectronics. Během dne ale přidávala i více než 500 procent.
Technologický trh STAR by mohl být nejodvážnějším pokusem Číny o reformu tamního kapitálového trhu. Vliv má zřejmě také ambice stát se technologicky soběstačnou zemí a zřejmě jde také o reakci na dlouhotrvající obchodní válku s Washingtonem, která dostává do problémů také čínské technologické firmy. Šéf burzovního regulátora I Chuej-man označil nový trh za pilotní program, který má otestovat nové postupy, než budou zavedeny na ostatních burzách.
Nový trh se zaměřuje na hodnotná odvětví s velkým růstovým potenciálem, například na vyspělé technologie a na biotechnologické firmy. Vytváří i domácí investiční kanál pro firmy působící v oblasti národní bezpečnosti, které nemohou získat zahraniční kapitál. Jde zřejmě také o snahu vyhnout se tomu, aby čínské burzy přicházely o velké firmy, jako je Alibaba nebo Tencent, které si pro debut vybraly burzy v New Yorku a Hongkongu.
Nový akciový trh na rozdíl od ostatních čínských burz umožňuje firmám určité velikosti vstoupit na burzu, i když nevykázaly zisk či mají akcie s různými hlasovacími právy. Usnadňuje firmám celý proces vstupu na burzu a má i nižší nároky na individuální investory. Regulátor se také poprvé od roku 2014 vzdal práva na stanovení pravidel pro oceňování a cenové limity první den obchodování.
Pro prvních pět obchodních dní tak nemají akcie na trhu STAR stanoveny žádné cenové limity pro případné přerušení obchodování. V dalších dnech bude limit činit 20 procent oběma směry. Jediné omezení na první dny je to, že pokud akcie stoupnou nebo klesnou o více než 30 procent a pak o více než 60 procent, je s nimi obchodování pozastaveno na deset minut. Jinak funguje v Číně pravidlo, kdy se obchodování pozastavuje, když první den kurz posílí nebo oslabí o 44 procent a v dalších dnech o desetinu.
Akcie firmy Anji Microelectronics tak mohly během včerejška stoupnout o 520 procent a nakonec uzavřít o 400,2 procenta výše oproti úvodní ceně. Firma s nejmenším růstem akcií pak přidala "jen" 84,22 procenta.
Provozovatelem trhu STAR je Šanghajská akciová burza. Podle ní jsou velké výkyvy u nových technologických firem běžné, protože mají obvykle nejistý výhled a je obtížné je ohodnotit. Hlavní index šanghajské burzy Shanghai Composite v pondělí pro srovnání oslabil o 1,27 procenta, index CSI 300 pak odepsal 0,69 procenta.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist