Adam Ondra a Max Habanec. Jeden se věnuje lezectví, druhý jezdí na skateboardu. Oba jsou představiteli sportů, které zažijí na olympijských hrách premiéru. A oba mají slušné šance být u toho. Kromě lezectví a skateboardingu se na další letní olympiádě za rok v Tokiu nově představí také softball, baseball, surfování nebo karate.

HN: Jak komunita kolem vašeho sportu vnímá, že se dostal na olympiádu a budou se za něj udělovat medaile?

Adam Ondra (AO): Komunita je rozdělená na dva tábory, jeden to vnímá jako veskrze pozitivní věc. Ten druhý, těžko říct, jestli menšina, nebo polovina, to vnímá jako nebezpečí komercializace našeho sportu. A především se obává toho, že to může ovlivnit volnočasové lezení na skalách tím, že venku bude přibývat lidí a lezecké terény i lezecké oblasti budou přelidněné a bude tlak je více zajistit a zpřístupnit je tak většímu množství lidí. Což pak pro někoho ztrácí nádech dobrodružnosti, který k našemu sportu patří. Já se toho úplně nebojím. Vnímám lezení na skalách venku a lezení na umělých stěnách vevnitř jako dva oddělené sporty a nemyslím si, že větší popularita našeho sportu díky olympiádě musí znamenat přeplněné lezecké terény venku. A už vůbec to nemusí znamenat, že by se tradiční cesty přejišťovaly na "via ferraty", tedy bezpečnější cesty opatřené ocelovými lany.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.