Když se včera poprvé sešla nově zvolená rakouská Národní rada, největší pozornost poutala Philippa Stracheová. Manželka bývalého dlouholetého předsedy protiimigrační Svobodné strany Rakouska Heinze-Christiana Stracheho svoje křeslo převzala bez stranické příslušnosti, svobodní se s manželi Stracheovými rozešli po aférách kolem stranických financí ve zlém. V Národní radě zasedne rekordní počet žen, jejich podíl bude činit téměř 40 procent, konstatoval předseda sněmovny Wolfgang Sobotka z lidové strany.
Stracheová až v úterý definitivně potvrdila, že poslanecký mandát přijímá. K nelibosti mnoha čelných představitelů strany, která ji včera vyloučila.
Aktuálně nejdiskutovanější poslankyně do rady těsně proklouzla v zářijových předčasných volbách ze třetího místa vídeňské kandidátky svobodných. Pár dní před volbami vyplula na povrch další aféra strany, v níž bývalý předseda a někdejší vicekancléř Strache čelí obvinění ze zpronevěry stranických peněz. Profitovala z toho údajně i jeho žena, do poslaneckého klubu ji proto svobodní nepozvali.
183 poslanců
má rakouská Národní rada. Lidovci získali 71 křesel, sociální demokraté 40, svobodní 30, Zelení 26 a liberální Neos 15. Začala jednání o vládní koalici, kabinet nejspíš sestaví lidovci se Zelenými.
Po složení přísahy se tak Stracheová stala nezařazenou poslankyní. Je přitom neobvyklé, že některý z poslanců je už od první schůze nového parlamentu bez klubové příslušnosti.
Svobodní uvedli, že manželku svého bývalého lídra vyloučili kvůli jejímu písemnému prohlášení, v němž oznámila, že se poslaneckého mandátu nevzdá. Podle tvrzení svobodných to stranu poškozuje. Proti jejímu setrvání ve straně byl i nynější šéf Norbert Hofer, o vyloučení ale musela rozhodnout vídeňská regionální organizace strany.
Strachemu bylo členství pozastaveno už dříve, a to v důsledku velké aféry nazvané Ibizagate. Týká se videa ze španělského ostrova Ibiza, na kterém byl Strache zachycen při korupčním jednání. Tématem rozhovoru s domnělou neteří ruského oligarchy bylo možné nezákonné financování svobodných a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc.
Aféra vedla v květnu k pádu rakouské vlády lidovců kancléře Sebastiana Kurze a svobodných a k zářijovým předčasným volbám. V nich jasně zvítězili Kurzovi lidovci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist