Na stovku Čechů v produktivním věku připadne v roce 2050 téměř šest desítek seniorů. Dnes je to o polovinu méně. Nejen Česko, ale i okolní země budou rychle stárnout. Dětí se bude rodit málo. "Očekává se, že do roku 2050 téměř polovina zemí východní a střední Evropy přijde o 15 procent obyvatel," varuje Andreas Tudyka z Mezinárodního měnového fondu (zpráva v pdf zde). Bulharů bude za třicet let skoro o čtvrtinu méně, Čechů o dvacetinu. Výjimkou je Turecko, kde počet lidí poroste.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se